Site Announcements

Έαρ μικρό έαρ βαθύ έαρ συντετριμμένο
Νίκος Καρούζος

NEWS:

Διευθύνσεις σπόρων λαχανικών

Πληροφορίες / κριτικές από εκθέσεις, καταστήματα, φυτώρια. Ενδιαφέροντα link για φυτά.

Δημοσίευσηαπό σια » Δευτ Μαρ 02, 2009 8:39 pm

Μια που λεμε για πιπεριες...επειδη με ενδιαφερει να φυτεψω τις προσεχεις εβδομαδες..αλλα δεν θελω να αγορασω υβριδια ξενικης προελευσης, αλλα ελληνικες ποικιλιες πιπεριας πρασινης και κοκκινης πιστευετε οτι θα βρω ευκολα?? Θελω αν γινεται να αναβιωσω στον κηπο μου το περιβολι που ειχε ο παππους μου οπου ολα μοσχομυριζαν και δεν ηταν ολα ιδια..σαν πλαστικα...υπαρχουν τετοιες ελληνικες παραδοσιακες ποικιλλιες??
Άβαταρ μέλους
σια

Cash on hand: 260.30
Has thanked: 7 times
Have thanks: 3 times

Δημοσίευσηαπό nik-argiro » Δευτ Μαρ 02, 2009 9:48 pm

σια έγραψε:Μια που λεμε για πιπεριες...επειδη με ενδιαφερει να φυτεψω τις προσεχεις εβδομαδες..αλλα δεν θελω να αγορασω υβριδια ξενικης προελευσης, αλλα ελληνικες ποικιλιες πιπεριας πρασινης και κοκκινης πιστευετε οτι θα βρω ευκολα?? Θελω αν γινεται να αναβιωσω στον κηπο μου το περιβολι που ειχε ο παππους μου οπου ολα μοσχομυριζαν και δεν ηταν ολα ιδια..σαν πλαστικα...υπαρχουν τετοιες ελληνικες παραδοσιακες ποικιλλιες??

Απάντηση στην φίλη σια
Πιπεριά ντόπια Π 14
http://agrena.gr/products/default.php?m ... rers_id=11
σε αυτή τι σελίδα θα βρεις ότι θέλεις
Άβαταρ μέλους
nik-argiro

Cash on hand: 835.05
Has thanked: 0 time
Have thanks: 30 times

Δημοσίευσηαπό kosmasdan » Τετ Μαρ 04, 2009 2:06 am

σια έγραψε:Μια που λεμε για πιπεριες...επειδη με ενδιαφερει να φυτεψω τις προσεχεις εβδομαδες..αλλα δεν θελω να αγορασω υβριδια ξενικης προελευσης, αλλα ελληνικες ποικιλιες πιπεριας πρασινης και κοκκινης πιστευετε οτι θα βρω ευκολα?? Θελω αν γινεται να αναβιωσω στον κηπο μου το περιβολι που ειχε ο παππους μου οπου ολα μοσχομυριζαν και δεν ηταν ολα ιδια..σαν πλαστικα...υπαρχουν τετοιες ελληνικες παραδοσιακες ποικιλλιες??

Ενας επισης μη κερδοσκοπικος φορεας που εχει σαν σκοπο την διασωση και διασπορα νοπιων ποικιλιων ειναι το "Πελιτι" http://www.peliti.gr
Ειναι καπου στην Β.Ελλαδα και απευθύνεται σε ερασιτεχνες.
Άβαταρ μέλους
kosmasdan

Cash on hand: 0.00
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Τετ Μαρ 04, 2009 12:22 pm

Μπραβο ρε συ Κοσμα, προχτες το συζητουσαμε και ειχα ξεχασει τ ονομα του (τσιπουρα γαρ). Ειχε ρωτησει ενας φιλος και του εστειλαν σπορους απο τοπικες ποικιλιες (αυτος πηρε τοματες Σαντορινης) με τον ορο οταν εχει παραγωγη να τους στειλει κι αυτος σπορους.
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Cash on hand: 15.00
Have thanks: 8 times

Δημοσίευσηαπό σια » Τετ Μαρ 04, 2009 10:25 pm

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις!
Άβαταρ μέλους
σια

Cash on hand: 260.30
Has thanked: 7 times
Have thanks: 3 times

Δημοσίευσηαπό Χαρά » Τετ Μαρ 04, 2009 11:54 pm

Πάντως, αν σε ενδιαφέρει, σε λίγο καιρό θα έχω φυτάκια πράσινης πιπεριάς και πιπεριάς φλωρίνης.. αλλά δεν είναι ντόπια.. είναι από αυτά τα φακελάκια του εμπορίου.. τα φυτάκια θα τα μοιράσω.. δεν τα θέλω.. άλλωστε στο μπαλκόνι που να τα βάλω.. μόνο τους σπόρους φυτεύω, έτσι για την πλάκα..
Άβαταρ μέλους
Χαρά

Mood: Cool
Cash on hand: 930.95
Has thanked: 1 time
Have thanks: 2 times

λαχανοκηπος

Δημοσίευσηαπό yiota » Τετ Σεπ 30, 2009 6:39 am

εντος των ημερων περιμενω το χωμα για τον λαχανοκηπο μου, αλλα επειδη δεν ειμαι αρκετα εμπειρη, λεω να ξεκινησω με φυντανια και οχι με σπορους.

ειδα το site της agrena (για σπορους) αλλα μήπως ξέρει κανένας που μπορω να βρω φυντανια ελληνικων ποικιλιων ; γιατι κάτι ντομάτες που είχα βάλει την άνοιξη, ηθελες γερη μασέλα για την φλούδα τους.

μερσι όλους
yiota

Δημοσίευσηαπό olma156 » Πέμ Οκτ 01, 2009 10:51 am

σια και yiota δεν υπαρχουν τουλαχιστον στην Αττικη φυντανακια λαχανικων απο παλιες ποικιλιες, οπως πολυ σωστα ειπε ο kosmasdan μπορεις να βρεις σπορους ντοπιων ποικιλιων στο http://www.peliti.gr, ολα τα φυντανακια ειναι υβριδια, επισης προσεξε το μειγμα χωματος εαν θα φυτεψεις σε γλαστρες/ζαρτινιερες κλπ

yiota τι χωμα παρηγγειλες για τον λαχανοκηπο σου ? εννοεις φυσικα για σπορα εδαφους και οχι σε γλαστρες.
Το χωμα που πουλανε χυμα με το κυβικο προερχεται απο ανασκαφες και ειναι νεκρο χωμα (χωρις θρεπτικες ουσιες κλπ) υπαρχει τροπος να το κανεις γονιμο, εαν δεν το παρηγγειλες ακομη θα σου συνιστουσα να παρεις αλλο χωμα ωστε να δεις αμεσα αποτελεσματα.
Άβαταρ μέλους
olma156

Cash on hand: 65.00
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό yiota » Παρ Οκτ 02, 2009 7:01 am

ευχαριστω για την διευθυνση ολμα 156. φυσικα φετος δεν προλαβαινω για σπορους, οποτε θα αρκεστω στα φυντανακια και οτι προκυψει.
σχετικα με το χωμα, επειδη την εχω χοντροπατησει μια φορα( ευτυχως σε ενα μικρο παρτερι) που πηρα κοκκινοχωμα απο εσκαφη και δεν μπορω να το αφρατεψω και να το εμπλουτισω αρκετα, αυτη την φορα φροντισα να παρω αμπελοχωμα , το οποιο μοιαζει με το καστανοχωμα.

ελπιζω να εμαθα απο τα λαθη μου. θα δειξει;;;;;
yiota

Επιστροφή στο Εκθέσεις - Αγορές - Link

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy