Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Ψεκασμος με τι?

Συντονιστής: asparagus

Ψεκασμος με τι?

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Κυρ Απρ 22, 2012 5:08 pm

Παιδια καλησπερα.
1.5 μηνας εχει περασει απο τοτε που φυτεψα λαχανικα σε μεγαλες γλαστρες και παρτερια και αν εξαιρεσουμε τις σχετικα χαμηλες θερμοκρασιες των τελευταιων ημερων και τον δυνατο αερα σε γενικες γραμμες μοιαζουν τα πραγματα να πηγαινουν καλα. Εξαιρεση οι 5 αγγουριες που επιβιωσαν μονο οι 2 και η μελιγκρα στα μαρουλια που εφυγε μετα απο ψεκασμο με ενα μειγμα πρασινου σαπουνιου (1 κουταλια) 1 σκορδο 1 κρεμυδι και 1 κουταλια πιπερι καγιεν στο ενα λιτρο.

Τα φυτα τωρα ειναι αρκετα μεγαλα (Ντοματιες , πιπεριες, κολυκθιες, μελιτζανες κλπ) 1.5 μηνας μετα την μεταφυτευση και θελω να κανω εναν προληπτικο ψεκασμο . Σε γεοπωνο που ρωτησα μου ειπε πως αυτη την εποχη και σε αυτο το μεγεθος πια των φυτων ειναι καλο να ριξω θειο και χαλκο και μου εδωσε 2 σκευασματα Sulfolac 80wg και Οξυχλοριουχο Χαλκο D.G.A 50wp σε αναλογια 1 κουταλια της σουπας και απο τα 2 στα 5 λιτρα νερο.
Δεν εχω προηγουμενη εμπειρια με ψεκασμους και θα ηθελα την γνωμη σας τοσο για το αν ειναι καταλληλα τα σκευασματα οσο και για τον σωστο τροπο που πρεπεi να γινει ο προληπτικος ψεκασμος
Οι φωτογραφιες ειναι παλιες τωρα πολλα νεα εχουν προστεθει και τα υπαρχοντα εχουν μεγαλωσει αρκετα. Αυτο που κανω ειναι να τα φυτευω οσο ειναι μικρα σε μικρες γλαστρες και οσο μεγαλωνουν να τα μεταφυτευω σε μεγαλες γλαστρες η παρτερια του 1.20 χ 60 χ 45cm και να τα μεταφερω σε μερος με περισσοτερο ηλιο.
Μια επιπλεον ερωτηση οταν οι τοματιες εχουν ανθη ελατωνουμε το ποτισμα σωστα ? (1-2 φορες την εβδομαδα) οταν ομως εχουν και ανθη και καρπους τι κανουμε?
Ευχαριστω :D

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Nikos Zar

Cash on hand: 696.15
Has thanked: 31 times
Have thanks: 6 times

Re: Ψεκασμος με τι?

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Κυρ Απρ 22, 2012 5:55 pm

Η δόση και τα σκευάσματα είναι καλά, απλά τα χαλκούχα σκευάσματα πρέπει να χρησιμοποιούνται με σύνεση και όχι συνέχεια διότι ο χαλκός μαζεύεται στο χώμα. Τα χαλκούχα σκευάσματα σε μικρά φυτά μπορεί να προκαλέσουν κάποια καθυστέρηση στην ανάπτυξη ενίοτε όσον αφορά τους ψεκασμούς μικρών φυτών και ειδικά σολανωδών και κολοκυνθοειδών. Πρέπει να πούμε ότι και οι δύο δραστικές (θείο, οξυχλωριούχος χαλκός) είναι αυτές που ξεπλένονται εύκολα από τους καρπούς. Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις, απλά σε μικρά φυτά συνήθως χρησιμοποιείται ένα μυκητοκτόνο όπως το Antracol Combi ή Camprio Duo EC κτλ (μιλάω για ΦΠΠ που βρίσκονται και σε μικρές συσκευασίες των 50gr ή 50cc και κάνουν τη δουλειά του θείου και του χαλκού μαζί). Χαλκούχο μυκητοκτόνο σε νεαρά φυτά δίνεται κυρίςω όταν υπάρχει πρόβλημα με βακτηριώσεις.
Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις...

http://www.youtube.com/watch?v=-Z1c-tcZfQs

For this message the author tsakalakos has received thanks:
Nikos Zar(Κυρ Απρ 22, 2012 7:38 pm)
Rating:5.56%

tsakalakos

Mood: Happy
Cash on hand: 1,991.10
Bank: 16,236.40
Has thanked: 146 times
Have thanks: 805 times

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Κυρ Απρ 22, 2012 7:43 pm

Σε ευχαριστω πολυ. :D
Παντα διαβαζω με πολυ ενδιαφερον τα ακρως κατατοπιστικα κειμενα σου. Ειναι μεγαλη βοηθεια για εμας που πρακτικα ειμαστε παντελως ασχετοι με το αντικειμενο και ειμαστε στην αρχη και γεματοι απορειες.
Για τις τοματες που εχουν καρπους αλλα και ανθη τι να κανω με το ποτισμα? Να συνεχισω με 1-2 φορες την εβδομαδα οταν εχει ζεστη η να επανελθω στο ανα 3 και με την ζεστη ανα 2 μερες :?:
Nikos Zar

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Κυρ Απρ 22, 2012 7:47 pm

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, δεν κάνω τίποτα σημαντικό όμως! Πότισμα θα κάνεις ανάλογα με την κατάσταση του εδάφους, δεν έχω εμπειρία από κηπευτικά σε γλάστρεςς να είμαι ειλικρινής και πραγματικά δε μπορώ να πω κάτι. Αυτό θα το δεις και εσύ με τον καιρό, πάντως χρειάζονται νερό όλα τα κηπευτικά ειδικά όσο αναπτύσσονται και ανάλογα και με τις θερμοκρασίες.

tsakalakos

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Τρί Απρ 24, 2012 1:40 pm

Εδω παρουσιαστικε και ενα αλλο προβλημα , Αν και εκανα προλιπτικο ψεκασμο με θειο και χαλκο (εκτος απο τα μαρουλια) ξαναγεμισαν ζωντανα που υποθετω πως ειναι μελιγκρες. Γρηγορα εξαπλωθηκαν και σε μια τοματια τυπου τσερυ που ηταν και αυτη ψεκασμενη. Τωρα ανρωτιεμαι αν ειναι μελιγκρα το μεγεθος τους ειναι λιγοτερο του 0.3 του χιλιοστου και εχουν χρωμμα καστανο-κοκκινο σκουρο και αφηνουν στο μαρουλι μια κολλωδης ουσια.
Να συνεχισω των ψακασμο με πρασινο σαπουνι?
Να ξεριζωσω τα μαρουλια?
Το θειαφι δεν προστατευει απο την μελιγκρα? (Aν ειναι μελιγκρα)

Εικόνα

Εικόνα
Nikos Zar

Δημοσίευσηαπό Κανάρης » Τρί Απρ 24, 2012 2:00 pm

Νίκο, επειδή σε βλέπω και ψεκάζεις και με σαπούνια, βάλε στο mix και μια-δυό σταγόνες οινόπνευμα .
Άρρωστος με τα τριαντάφυλλα...
Άβαταρ μέλους
Κανάρης

Mood: Tired
Cash on hand: 7,272.60
Bank: 0.00
Has thanked: 453 times
Have thanks: 742 times

Δημοσίευσηαπό sodia » Τρί Απρ 24, 2012 2:13 pm

Οι 2 τριανταφυλλιες μου εχουν ωιδιο (λυσσαξε ο κ@λοκαιρος με τις βροχες και την υγρασια)... ψεκάζω;... μπα!... αφήνω να στεγνώσουν ετσι;
Σοφία
Άβαταρ μέλους
sodia

Mood: Cool
Cash on hand: 46,887.70
Has thanked: 1976 times
Have thanks: 1614 times

Δημοσίευσηαπό Κανάρης » Τρί Απρ 24, 2012 2:36 pm

sodia έγραψε:Οι 2 τριανταφυλλιες μου εχουν ωιδιο (λυσσαξε ο κ@λοκαιρος με τις βροχες και την υγρασια)... ψεκάζω;... μπα!... αφήνω να στεγνώσουν ετσι;

'Ο,τι και να κάνεις τώρα Σοφία δεν θα έχεις αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
Κανάρης

Δημοσίευσηαπό sodia » Τρί Απρ 24, 2012 2:38 pm

Κανάρης έγραψε:
sodia έγραψε:Οι 2 τριανταφυλλιες μου εχουν ωιδιο (λυσσαξε ο κ@λοκαιρος με τις βροχες και την υγρασια)... ψεκάζω;... μπα!... αφήνω να στεγνώσουν ετσι;

'Ο,τι και να κάνεις τώρα Σοφία δεν θα έχεις αποτέλεσμα.

ειχα ηδη ψεκασει με θερινο + abamec. ... πάντως μπουμπουκια φαίνονται :D
Σοφία
Άβαταρ μέλους
sodia

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Τρί Απρ 24, 2012 2:45 pm

Κανάρης έγραψε:Νίκο, επειδή σε βλέπω και ψεκάζεις και με σαπούνια, βάλε στο mix και μια-δυό σταγόνες οινόπνευμα .

Πρασινο σαπουνι ναι, οινοπνευμα μονο μια 2 σταγονες? καπου διαβασα στο λιτρο 2 κουταλιες του γλυκου, παντως αυτο που κανουν ειναι οτι φευγουν και ερχονται παλι εδω και μια βδομαδα μονιμα δεν θα φυγουν ποτε? μηπως πρεπει να τα ψεκασω με σκαγια? :lol: :lol:
Nikos Zar

Δημοσίευσηαπό NikosR » Τρί Απρ 24, 2012 2:48 pm

Δε πιανουν αυτά το ωίδιο Σοφία
Αμα βγείς απ' την ντουλάπα όλα θα γιάνουν. Και οι περισπωμένες!
Άβαταρ μέλους
NikosR

Mood: Angry
Cash on hand: 0.00
Has thanked: 189 times
Have thanks: 612 times

Δημοσίευσηαπό Κανάρης » Τρί Απρ 24, 2012 2:52 pm

Nikos Zar έγραψε:
Κανάρης έγραψε:Νίκο, επειδή σε βλέπω και ψεκάζεις και με σαπούνια, βάλε στο mix και μια-δυό σταγόνες οινόπνευμα .

Πρασινο σαπουνι ναι, οινοπνευμα μονο μια 2 σταγονες? καπου διαβασα στο λιτρο 2 κουταλιες του γλυκου, παντως αυτο που κανουν ειναι οτι φευγουν και ερχονται παλι εδω και μια βδομαδα μονιμα δεν θα φυγουν ποτε? μηπως πρεπει να τα ψεκασω με σκαγια? :lol: :lol:

Πολύ νομίζω οτι είναι. Δεν είμαι γνώστης, με αυτόν τον αμφιλεγόμενο τρόπο πάντως τις απομάκρυνα και εγώ.
Άβαταρ μέλους
Κανάρης

Δημοσίευσηαπό sodia » Τρί Απρ 24, 2012 2:52 pm

NikosR έγραψε:Δε πιανουν αυτά το ωίδιο Σοφία

Ελα καλέ κύριε... παρε - πάρε... και Systhane εχουμε... [cheer2]
Σοφία
Άβαταρ μέλους
sodia

Δημοσίευσηαπό natmanou » Τρί Απρ 24, 2012 3:14 pm

Nikos Zar έγραψε:Εικόνα

To θειάφι δεν νομίζω ότι κάνει.
Στο σαπουνόνερο νομίζω είναι 1 κουταλια σούπας = 3 κουταλακια του γλυκου οινόπνευμα, στα 5 λίτρα. Εγώ βάζω με το μάτι. Αλλά πρέπει να ψεκάσεις πολύ καλά όλο το φυτό και τα φύλλα απο κάτω. Και πιθανόν να ξαναεμφανιστεί και θα ξαναψεκάσεις, εφόσον θες να το αντιμετωπίσεις με σαπουνόνερο. Πάντως τα πτώματα τα βλέπεις άρα τα σκοτώνει. Για τα αυγά δεν ξέρω.
btw τι φακο χρησιμοποίησες και έκανες τέτοιο ζουμ; να θυμηθω τα φωτογραφικα μου :D
πρεπει να μπει η φωτο σου στη βιβλιοθήκη στις ασθένειες :D

For this message the author natmanou has received thanks:
Κανάρης(Τρί Απρ 24, 2012 3:35 pm)

Άβαταρ μέλους
natmanou

Cash on hand: 265.00
Bank: 390,180.13
Has thanked: 360 times
Have thanks: 272 times

Δημοσίευσηαπό beteranos » Τρί Απρ 24, 2012 6:39 pm

Εγω παντως παιδια, τα πιανω ενα-ενα τους ανοιγω το στομα και τους δινω δυο κουταλιες decis......

For this message the author beteranos has received thanks:
lmpgs(Τρί Απρ 24, 2012 6:51 pm)

beteranos

Cash on hand: 1,060.85
Has thanked: 24 times
Have thanks: 5 times

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Τρί Απρ 24, 2012 8:03 pm

Το θειάφι όπως έχει ειπωθεί δεν προστατεύει από τις αφίδες (μελίγκρα, ψείρα). Ούτε το σαπουνόνερο θα κάνει δουλειά σε αυτή την περίπτωση γιατί τα φύλλα έχουν καρουλιάσει και το σαπουνόνερο πρέπει να έρθει σε επαφή άμεση με τις αφίδες ώστε κάνει δράση. Πρέπει να κάνεις ένα ράντισμα με διασυστηματικό εντομοκτόνο όπως imacloprid (Κονφιντόρ) κτλ, ρώτα το γεωπόνο από τον οποίο παίρνεις τα φάρμακά σου. Με χαλκούχο ράντισες ή μόνο με θειάφι;

tsakalakos

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Τρί Απρ 24, 2012 8:17 pm

beteranos έγραψε:Εγω παντως παιδια, τα πιανω ενα-ενα τους ανοιγω το στομα και τους δινω δυο κουταλιες decis......

Tι ειναι το decis? Απελπισια παντως τα ψεκασα πριν κανα 3ωρο (τι τα ψεκασα μπανιο τα εκανα) και παλι σιγα σιγα ξαναεμφανιζονται :shock: Και πριν καμια βδομαδα ειχαν κανει ντου αλλα με 1-2 ψεκασματα εφυγαν αυτη την φορα οχι μονο δεν φευγουν αλλα ειδα οτι μεσα σε ελαχιστες ωρες παρα το ψεκασμα επεκτινονται και στις πιπεριες, το εντυπωσιακο ειναι πως πανε με σειρα ξεκινησαν απο τα μαρουλια πηγαν στην τσερι και τωρα στην πιπερια :? Ενα ενα φυτο καθε φορα αν εξακολουθησει ετσι δεν βλεπω να μενει τιποτα ορθιο angrfire .
2 ακομα επιλογες θα χρησιμοποιησω αν δεν πιασει μεχρι αυριο η "βιολογικη" καταπολεμηση μου ειπαν για ζωμο τσουκνιδας (αντε τωρα να τρεχω να μαζευω και να λιωνω τσουκνιδες :x ) και τσιγαρονερο , αν δεν πιασουν και αυτα τοτε μοιραια θα επιλεξω μη βιολογικη μεθοδο, υπαρχει κατι καταληλο για την περιπτωση?.

natmanou έγραψε:
Nikos Zar έγραψε:Εικόνα

To θειάφι δεν νομίζω ότι κάνει.
Στο σαπουνόνερο νομίζω είναι 1 κουταλια σούπας = 3 κουταλακια του γλυκου οινόπνευμα, στα 5 λίτρα. Εγώ βάζω με το μάτι. Αλλά πρέπει να ψεκάσεις πολύ καλά όλο το φυτό και τα φύλλα απο κάτω. Και πιθανόν να ξαναεμφανιστεί και θα ξαναψεκάσεις, εφόσον θες να το αντιμετωπίσεις με σαπουνόνερο. Πάντως τα πτώματα τα βλέπεις άρα τα σκοτώνει. Για τα αυγά δεν ξέρω.
btw τι φακο χρησιμοποίησες και έκανες τέτοιο ζουμ; να θυμηθω τα φωτογραφικα μου :D
πρεπει να μπει η φωτο σου στη βιβλιοθήκη στις ασθένειες :D

@natmanou τυχαινει να ειμαι φωτογραφος και εχω στην γκαμα μου αρκετους φακους καταλληλους για close up ληψεις. Πληροφοριακα, ο συγκεκριμενος ειναι ενας EF 50mmf/2.5 MACRO της canon. Αρκετα επιτυχημενα μακρο παντως εχω κανει και με τον φακο μια απλης και φτηνης Fuji S6500.

For this message the author Nikos Zar has received thanks:
natmanou(Τρί Απρ 24, 2012 10:15 pm)

Nikos Zar

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Τρί Απρ 24, 2012 8:24 pm

tsakalakos έγραψε:Το θειάφι όπως έχει ειπωθεί δεν προστατεύει από τις αφίδες (μελίγκρα, ψείρα). Ούτε το σαπουνόνερο θα κάνει δουλειά σε αυτή την περίπτωση γιατί τα φύλλα έχουν καρουλιάσει και το σαπουνόνερο πρέπει να έρθει σε επαφή άμεση με τις αφίδες ώστε κάνει δράση. Πρέπει να κάνεις ένα ράντισμα με διασυστηματικό εντομοκτόνο όπως imacloprid (Κονφιντόρ) κτλ, ρώτα το γεωπόνο από τον οποίο παίρνεις τα φάρμακά σου. Με χαλκούχο ράντισες ή μόνο με θειάφι;

Τωρα ειδα την απαντηση, ναι ραντισα και με χαλκουχο (Οξυχλοριουχο Χαλκο D.G.A 50wp ) αυτο μου εδωσαν αλλα δεν ραντισα τα μαρουλια απο οπου και ξεκινησε το προβλημα . Παντως και στα αλλα που ειναι ραντισμενα δεν μοιαζουν να πτοουνται καθολου αντιθετως μαλιστα.
Μαλλον θα παω αυριο κατευθειαν σε Κονφιντορ γιατι δεν βλεπω αλλον εφικτο τροπο. A13 Το συγκεκριμενο θελει και μασκα φιλτρου περα απο γυαλια και γαντια? Ειναι τοξικο για σκυλους γατες ? (ρωταω γιατι διαθετω και απο αυτα ζωντανα).
Nikos Zar

Δημοσίευσηαπό Κανάρης » Τρί Απρ 24, 2012 8:38 pm

Αυτή η fuji καλή μηχανή τελικά, αν θυμάμαι καλά αντέχει και πολλά μπουγέλα : )
Άβαταρ μέλους
Κανάρης

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Τρί Απρ 24, 2012 9:55 pm

Το χαλκούχο που ψέκασες είναι πολύ πιο επικίνδυνο από ότι το imidacloprid. Μάσκα και γάντια θέλουν όλα τα φάρμακα. Για τα συγκεκριμένα φάρμακα, επικινδυνότητα για ανθρώπους και ζώα από επαφή, υφίσταται μέχρι να στεγνώσει το ψεκαστικό υγρό πάνω στα φύλλα. Αν δεις οι φράσεις προστασίας που έχει το χαλκούχο που χρησιμοποίησες είναι περισσότερες από ότι αυτές του imidacloprid για ερασιτεχνική χρήση. Εδώ το χαλκούχο [url]www.minagric.gr/greek/data/ΟΞΥΧΛΩΡΙΟΥΧΟΣ-ΧΑΛΚΟΣ-DGA-50WP-ΑΠΟΦΑΣΗ-ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ.pdf[/url] και εδώ το imidacloprid (Confidor Forte) http://www.minagric.gr/greek/data/Confi ... %CE%A3.pdf Τα μαρούλια ουδέποτε τα ραντίζουμε με χαλκούχο γιατί δεν ξεπλένεται εύκολα από τα φύλλα, ούτε τα ψεκάζουμε με θειάφι και τα φυτεύουμε όχι δίπλα σε καρποφόρα λαχανικά ή στην ίδια ζαρντινιέρα. Λες ότι ράντισες αλλά δε βλπεω βαμμένα τα φύλλα από το χαλκούχο. Όσο τοξικός είναι ο χαλκός, λιγότερο τοξικό είναι το imidacloprid. Ελάχιστα φάρμακα έχουν απομείνει που είναι αρκετά τοξικά για να υπάρξει δυνητικός κίνδυνος και από αυτά δε διατίθεται κάποιο σε ερασιτέχνες (ή σχεδόν κανένα...)

For this message the author tsakalakos has received thanks:
Nikos Zar(Τρί Απρ 24, 2012 11:03 pm)

tsakalakos

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Τρί Απρ 24, 2012 11:13 pm

Γι αυτο και δεν ψεκασα τα μαρουλια οπως δεν ηθελα να ψεκασω και τις ντοματες που εχουν κανει καρπους αλλα τελικα τις ψεκασα γιατι οπως το βλεπω θα ειναι ωριμες σε 30+ μερες.
Στις φωτο δεν φαινεται καλα αλλα υπαρχει μια μπλε αποχρωση στα υπολοιπα φυτα. Υπαρχει παντως περιπτωση να εβαλα μικροτερη δοση χαλκου 1ον γιατι το φοβηθηκα 2ον γιατι δεν λειωνει το ιδιο ευκολα με το θειαφι και μου αφησε καποια αδιαλυτα υπολοιματα στο δοχειο. :cry:
Τα μαρουλια τα εχω τωρα σε παρτερια (παλια μεγαλα συρταρια) μονα τους. Στην αρχη ειχα βαλει μαζι τους 2 πιπεριες για καμια 20αρια μερες μεχρι να μεγαλωσουν λιγο και τις μεταφυτευσα μονες σε μεγαλες γλαστρες.
Το ερωτημα ειναι ο χαλκος προστατευει απο την μελιγκρα?. Αν ναι τοτε σημαινει πως το προλιπτικο μου ψεκασμα δεν εγινε σωστα.
Οπως και να εχει τωρα τι να κανω?.
Να ψεκασω τα προσβεβλημενα φυτα με κονφιντορ και τα υπολοιπα να τα ξαναραντισω με θειο και χαλκο? η να περιμενω καποιες μερες για να ξαναραντισω ξανα? Η να μην ξαναραντισω καθολου? :roll:
Nikos Zar

Δημοσίευσηαπό NikosR » Τρί Απρ 24, 2012 11:44 pm

Nikos Zar έγραψε: Ειναι τοξικο για σκυλους γατες ? (ρωταω γιατι διαθετω και απο αυτα ζωντανα).

Βάζεις αμπούλες, περιλαίμια κλπ για τα τσιμπούρια σε σκύλους και γάτες? Τις ταμπέλες τις κοιτάς? Imidacloprid και παρόμοια νεονικοτινοειδή περιέχουν (για τους σκύλους περιέχουν και πυρεθροειδή που ΕΙΝΑΙ επικίνδυνα για τις γάτες).
Αμα βγείς απ' την ντουλάπα όλα θα γιάνουν. Και οι περισπωμένες!
Άβαταρ μέλους
NikosR

Mood: Angry
Cash on hand: 0.00
Has thanked: 189 times
Have thanks: 612 times

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Τετ Απρ 25, 2012 12:06 am

NikosR έγραψε:
Nikos Zar έγραψε: Ειναι τοξικο για σκυλους γατες ? (ρωταω γιατι διαθετω και απο αυτα ζωντανα).

Βάζεις αμπούλες, περιλαίμια κλπ για τα τσιμπούρια σε σκύλους και γάτες? Τις ταμπέλες τις κοιτάς? Imidacloprid και παρόμοια νεονικοτινοειδή περιέχουν (για τους σκύλους περιέχουν και πυρεθροειδή που ΕΙΝΑΙ επικίνδυνα για τις γάτες).

Οχι δεν τους βαζω περιλαιμια, απο την αλλη στο συγκεκριμενο μπαλκονι δεν πολυβγαινουν και ειναι ευκολο να μην τους το επιτρεψω για 4-5 μερες. Επιπλεον για καποιο λογο δεν τα πλησιαζουν τα φυτα δεν τους προκαλουν εντυπωση και τα εχω και σε υπερυψωμενο χωρο πανω σε τραπεζια για καλυτερο ηλιο.
Συνεπως αν ειναι αμεσσα τοξικα μεχρι να στεγνωσει το υγρο πανω στα φυλλα και δεδομενου πως τα ζωντανα δεν ερχονται σε αμεσση επαφη με τα φυτα μαλλον θα ειμαι οκ.
Nikos Zar

Δημοσίευσηαπό Nikos Zar » Τετ Απρ 25, 2012 12:18 am

Δυστυχως παιδια θα σας κουρασω με τις αποριες μου που ειναι πολλες. Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμε με κατι τετοιο και μοιραια ξεκιναω απο το Α . Η μονη βοηθεια που εχω ειναι το διαδυκτιο και η αγαπη μου για τα φυτα και η παρατηρηση. Τοσο διαβασμα δεν εχω ριξει ουτε στις Πανελληνιες :D
Σε καθε φυτο κανω μια ξεχωριστη καρτελα με τις ημερομηνιες φυτευσης, τον καιρο , τα λιπασματα, τα ποτισματα, το χωμα που εχω χρησιμοποιησει τα ραντισματα και οτι εχει σχεση με αυτο. Δεν εχω τις γνωσεις δυστυχως μεχρι πριν 2 μηνες δεν μπορουσα να ξεχωρισω την πιπερια απο την μελιτζανα και νομιζα πως οι πατατες φυτρωναν σε δεντρο .... :oops: happ3
Θα προσπαθησω να ανεβαζω φωτογραφιες απο το καθε σταδιο αναπτυξης του καθε φυτου....αν φυσικα τους το επιτρεψουν οι αρρωστιες και κανουν τον κυκλο τους :cry:
Ειναι απογοητευτικο να εχεις κανει τοσο κοπο για να στα φαει στο τελος η μελιγκρα η ο τετρανυχος , ελπιζω να μην αποβει και αποτρεπτικο. Το εχω παρει καπως προσωπικα το θεμα :twisted:
Nikos Zar

Δημοσίευσηαπό natmanou » Τετ Απρ 25, 2012 12:30 am

Oλοι άσχετοι ήμασταν παλιά. Μου έλεγε η μανα μου πότισε παιδί μου την ορτανσία μην ξεραθεί και δεν καταλάβαινα ποια έλεγε.
btw παίζει να έκανες φωτογραφια στα Τει;
Άβαταρ μέλους
natmanou

Cash on hand: 265.00
Bank: 390,180.13
Has thanked: 360 times
Have thanks: 272 times

Επόμενο

Επιστροφή στο Λαχανικά - Κηπευτικά: Συμβουλές / Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy