Site Announcements

Έαρ μικρό έαρ βαθύ έαρ συντετριμμένο
Νίκος Καρούζος

NEWS:

φὐτεμα μαιντανού-θυμάρι-βασιλικός σε γλάστρα?

Συντονιστής: asparagus

φὐτεμα μαιντανού-θυμάρι-βασιλικός σε γλάστρα?

Δημοσίευσηαπό tzitzikas » Τρί Νοέμ 13, 2012 8:43 pm

Καλησπέρα. Εχω αγοράσει πρόσφατα σπόρους μαιντανό , θυμάρι και βασιλικό (ημερομηνια λήξης 12/2015) . Σκοπεύω να τους φυτέψω σε γλάστρες. Αρχικά σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω μικρά πλαστικά ποτήρια που τα εχω τρυπήσει στο κάτω μέρος. Θα ήθελα αρχικά να ρωτήσω αν ειναι σωστο αυτο που σκεφτομαι να κανω με τα ποτηρακια και πότε ειναι σωστό να φυτέχω τους σπόρους για το κάθε ένα απο αυτά τα φυτά. Επίσης ποια διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσω για το κάθε ένα απο τα παραπάνω φυτα για σωστό αποτέλεσμα. Οι σποροι γραφουν οτι ειναι για φυτεμα χειμώνα-άνοιξη.
Επίσης εδώ και 10 μέρες εχω φυτεψει σε πλαστικα ποτηρακια μαιντανο, δθόσμο και μάραθο. Οι σποροι αυτοι ειχαν ληξει μερικά χρονια (2006-2008). ακομα δεν έχει φυτρώσει τίποτα. Να ελπίζω ή ματαιος κόπος?
Ευχαριστώ :D
Άβαταρ μέλους
tzitzikas

Mood: Happy
Cash on hand: 506.00
Has thanked: 5 times
Have thanks: 0 time

Re: φὐτεμα μαιντανού-θυμάρι-βασιλικός σε γλάστρα?

Δημοσίευσηαπό ven » Τρί Νοέμ 13, 2012 8:58 pm

καλώς ήρθες.

οι σπόροι που φύτεψες είναι πολύ παλιοί και ίσως να μην φυτρώσει κανένας.

την σπορά που θέλεις να κάνεις μπορείς να την κάνεις σε πλαστικά ποτηράκια που θα ανοίξεις τρύπες ή να πάρεις σπορεία και να μην έχεις αυτό το βάσανο. Χθες αγορασα μια καρτέλα, 20 σπορεία και έδωσα 80 λεπτά, άρα δεν αξίζει τον κόπο να ασχολείσαι με ποτηράκια.

Τον βασιλικό θα τον φύτευα αργότερα, θέλει σχετική ζέστη για να φυτρώσει και επειδή θέλει και ήλιο δεν μπορείς να τον έχεις μέσα στο σπίτι μέχρι να ζεστάνει ο καιρός. Φύτεμα λοιπόν κατά το τέλος του Μάρτη όταν τελειώσουν τα κρύα.

Για τα άλλα δύο δεν γνωρίζω, δεν έχω βάλει ποτέ σπόρους από θυμάρι και μαιντανό, τον μαιντανό νομίζω τον φυτεύεις τώρα.

For this message the author ven has received thanks:
tzitzikas(Τρί Νοέμ 13, 2012 9:07 pm)
Rating:5.56%

Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,027,037.15
Has thanked: 808 times
Have thanks: 2196 times

Δημοσίευσηαπό tzitzikas » Τρί Νοέμ 13, 2012 9:07 pm

καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. καλως σας βρηκα. αυτα που λες σπορεία απο που τα αγοράζεις και τι ειναι ακριβως?αν κατάλαβα καλα ειναι μικρα κουπακια με τρυπα κατω για να βαζεις σπόρους?
Για μαιντανο και θυμαρι κανα tip για το φυτεμα σπορων? βαζω λιγους σπορους σε κάθε κουπακι? θελουν ελαχιστο χωμα απο πανω?
Άβαταρ μέλους
tzitzikas

Δημοσίευσηαπό ven » Τρί Νοέμ 13, 2012 9:14 pm

tzitzikas έγραψε:καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. καλως σας βρηκα. αυτα που λες σπορεία απο που τα αγοράζεις και τι ειναι ακριβως?αν κατάλαβα καλα ειναι μικρα κουπακια με τρυπα κατω για να βαζεις σπόρους?
Για μαιντανο και θυμαρι κανα tip για το φυτεμα σπορων? βαζω λιγους σπορους σε κάθε κουπακι? θελουν ελαχιστο χωμα απο πανω?

Υπάρχει ένα πολύ καλό άρθρο για σπορές στο forum και εκεί θα δεις και φωτός από σπορεία.

topic-t1058.html

Εγώ αγοράζω αυτά που λέει "αποσπώμενα".
Θα βρεις τέτοια στα καταστήματα που πουλάνε σπόρους, φυτοφάρμακα κλπ. Π.χ. στην Αθήνα στην Ευριπίδου.

Τους μικρούς σπόρους όπως είναι ο βασιλικός, ο μαϊντανός κλπ, τους φυτεύω επιφανειακά. Γεμίζω το σπορείο χώμα, το πατικώνω με το χέρι, το ποτίζω, μετά ρίχνω από πάνω μερικούς σπόρους (5-6), τους πατάω ελαφριά με το χέρι να καθίσουν στο χώμα για να μην τους παίρνει το νερό, και μετά ποτίζω με το ψεκαστήρι.

Κάνε υπομονή, θα σου απαντήσουν και για τον μαϊντανό και το θυμάρι.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό tzitzikas » Τρί Νοέμ 13, 2012 9:29 pm

τους σπορους για τα φυτα που ανεφερα πρεπει να τους βαλουμε μια μερα πριν την σπορα σε νερο για να ενεργοποιηθουν ή οχι?
εσυ κατα στην σπορα μετα και αφου ποτισεις δεν ριχνεις χωμα καθολου πανω απο τους σπορους?
τους παλιους που εβαλα τους καλυψα με μισο εκατοστο χωμα περιπου ισως και λιγο παραπανω και μετά πότισα. λαθος??
Άβαταρ μέλους
tzitzikas

Δημοσίευσηαπό sodia » Τρί Νοέμ 13, 2012 10:10 pm

Θυμαρι δεν εχω φυτεψει ποτε. Το ειχα παρει ετοιμο σε γλαστρακι.
Σπορους μαιντανου σπερνω, στην τελικη τους θεση και συνηθως σε στενομακρη ζαρντινιερα (χωρις μουλιασμα) οπως και του αλλους σπορους.
Ελαφροπετρα για στραγγισμα, χωμα, σπορους και ελαχιστο χωμα απο πανω. Πατω ελαφρα το χωμα με την παλαμη μου και ποτιζω με ποτιστηρι με φυσουνα, απο χαμηλο υψος.
Επισης, σπερνω σταδιακα. Εννοω οχι ολους τους σπορους του μαιντανου, μαζι. Ετσι εχω παντα μαιντανο.
Καλη επιτυχια :D
Άβαταρ μέλους
sodia

Cash on hand: 42,485.75
Has thanked: 1521 times
Have thanks: 1246 times

Δημοσίευσηαπό ven » Τρί Νοέμ 13, 2012 10:53 pm

tzitzikas έγραψε:τους σπορους για τα φυτα που ανεφερα πρεπει να τους βαλουμε μια μερα πριν την σπορα σε νερο για να ενεργοποιηθουν ή οχι?
εσυ κατα στην σπορα μετα και αφου ποτισεις δεν ριχνεις χωμα καθολου πανω απο τους σπορους?
τους παλιους που εβαλα τους καλυψα με μισο εκατοστο χωμα περιπου ισως και λιγο παραπανω και μετά πότισα. λαθος??

σε νερό βάζουμε συνήθως τους σπόρους που είναι μεγάλοι σε μέγεθος και έχουν σκληρό κέλυφος.
Τους μικρούς σπόρους τους φυτεύουμε πάντα επιφανειακά, γιατί αν τους πλακώσουμε με 1 εκ. χώμα απο πάνω δύσκολα το φυντανάκι να μπορέσει σηκώσει όλο αυτό το χώμα για να βγει.
Αν θέλεις να ρίξεις χώμα θα ρίξεις ελάχιστο, σαν να βάζεις αλάτι στο φαγητό, και άντε να σκεπάσεις τους σπόρους με 1 -2 χιλιοστά χώμα
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό tzitzikas » Σάβ Νοέμ 24, 2012 1:32 pm

καλημέρα. εβαλα σπόρους μαιντανο και άνιθο πριν λίγες μέρες. θα ηθελα να ρωτησω καθε ποτε πρέπει να ποτιζω ωστε να μην σαπισουν οι σποροι αλλα και να βγουν. ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
tzitzikas

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Σάβ Νοέμ 24, 2012 2:30 pm

δεν υπαρχει κανονας που να σου επιβαλλει το καθε ποτε! εσυ πρεπει να προσεχεις το χωμα να ειναι νωπο , δλδ υγρο αλλα οχι λουτσο-πλημμυρα. με την υγρασια οι σποροι θα φουσκωσουν , θα σκασουν και θα βγαλουν ριζα κλπ. ακομα ομως και τοτε πρεπει να διατηρεις την υγρασια γιατι τα φυταρια οταν ειναι πολυ πολυ μικρα εχουν και πολυ πολυ μικρη ριζουλα και ειναι πανω πανω. αμα στεγνωσει το χωμα θα ζοριστουν. Οσο θα μεγαλωνει το φυτο θα απλωνεται και η ριζα και θα αξιοποιει την εδαφικη υγρασια απο ολη τη γλαστρα σου.
Το ποτισμα παντως εχει να κανει με το τι χωμα εβαλες, αν πχ εχεις μονο τυρφοχωμα τοτε πολυ γρηγορα θα σου στεγνωνει, αν εβαλες κοκκινοχωμα τοτε θα λασπωνει κοκ.
Αν τοχεις σε σημειο που το βρισκει ο αερας και ο ηλιος θα στεγνωνει επισης. Αλλες αναγκες το καλοκαιρι αλλες τωρα το φθινοπωρο. Εποεμενως εσυ θα καθορισεις το καθε ποτε.

Εγω μπορει να σου πω οτι λιγο νερο 3 φορες την εβδομαδα αρκει για αυτη την εποχη, ομως δεν ειμαι εκει να το δω και να πω με σιγουρια!
If you have a garden and a library, you have everything you need. CICERO

Προσοχή στις τριχωτές μου Μπάλλες!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Cash on hand: 2,455.40
Bank: 60,623.60
Has thanked: 1277 times
Have thanks: 1298 times
Medals: 1
Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό tzitzikas » Τρί Νοέμ 27, 2012 9:01 pm

οι πρωτοι ανιθοι φυτρωσαν :D (περιπου πριν 10 μερες τα εβαλα) οι μαιντανοι ακομα οχι.
τα εχω σε μικρα σπορεία. Πειτε μου τι πρεπει να προσεξω, να τα εχω στον ήλιο ή οχι? και ποτε να τα μεταφυτέψω σε γλαστρες?
ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
tzitzikas

Δημοσίευσηαπό NikosR » Τρί Νοέμ 27, 2012 9:48 pm

Θυμάρι - μαιντανός- δυόσμος στον ήλιο. Βασιλικός καλύτερα σε σκιά (η ημισκιά).
Αμα βγείς απ' την ντουλάπα όλα θα γιάνουν. Και οι περισπωμένες!
Άβαταρ μέλους
NikosR

Mood: Angry
Cash on hand: 0.00
Has thanked: 189 times
Have thanks: 612 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τρί Νοέμ 27, 2012 9:50 pm

Νικο γτ ο βασιλικος σε σκια? αντε ημισκια?

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό NikosR » Τρί Νοέμ 27, 2012 9:50 pm

Γιατι κρατάει περισσότερο και ανθίζει λιγότερο. Και ο δυόσμος κρατάει περισσότερο στην σκιά αλλά τον τρώει το ωίδιο.
Αμα βγείς απ' την ντουλάπα όλα θα γιάνουν. Και οι περισπωμένες!
Άβαταρ μέλους
NikosR

Cash on hand: 0.00
Has thanked: 189 times
Have thanks: 612 times

Δημοσίευσηαπό Tsouknidas » Τρί Νοέμ 27, 2012 10:08 pm

αα οκ!

Άβαταρ μέλους
Tsouknidas

Ιππότης των Ρόδων (1)

Δημοσίευσηαπό tzitzikas » Τρί Νοέμ 27, 2012 10:45 pm

για ανιθο δεν μου ειπατε? :shock:
Άβαταρ μέλους
tzitzikas

Δημοσίευσηαπό tzitzikas » Τρί Ιαν 15, 2013 7:41 pm

καλησπέρα και πάλι. Εχει φυτρώσει και ο μαιντανός και ο άνιθος, τα έχω μεταφυτέψει σε γλάστρες, πότισμα κάθε 3 μέρες περίπου. Το πρόβλημα ειναι το εξής
ο άνιθος στα φύλλα του έχει ένα κοκκινο-μωβ χρώμα στις άκρες. Τι σημαίνει αυτό?
επίσης και ο άνιθος και ο μαιντανός έχουν πάρα πολύ αργή ανάπτυξη, και τις τελευταίες μέρες μου φαίνονται σαν στάσιμα (ο άνιθος έχει ύψος 4-5 εκατοστά και ο μαιντανός 2-3 εκατοστά). Εχω χρησιμοποιήσει καστανόχωμα. Σε 2 γλάστρες που έχω χρησιμοποιήσει μαύρο χώμα ελαφρύ (πολύ πιο ελαφρύ απο το καστανόχωμα) η ανάπτυξη είναι καλύτερη. Τι παει λαθος? Να πω εδω οτι λογω του οτι φύτρωσαν πολλά σπόρια μαζί στα σπορεία γιατι είχα βάλει όπως αποδείχτηκε πολλά, δεν κατάφερα να τα διαχωρίσω πολύ καλά και εχω 3-4 φυτά μαζί στο ίδιο σημείο της γλάστρας. Μαλλον θα παίζει ρόλο και αυτό. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
tzitzikas

Δημοσίευσηαπό peta » Τρί Ιαν 15, 2013 9:29 pm

Γεια σου tzitzikas
Αυτή την εποχή και μένα ο άνιθος και ο μαϊντανός δεν μεγαλώνουν γρήγορα. Ο Ανιθος 2 ρίζες που φύτρωσαν από παλιούς σπόρους ειδικά έχει σταματήσει να μεγαλώνει. Ο μαϊντανός που έσπειρα αρχές του φθινοπώρου μεγαλώνει γρήγορα, κάθε 10 μέρες το κουρεύω .Όμως αυτά που έσπειρα τον Νοέμβριο πάνε πολύ αργά αν και τα έχω ακόμα μέσα στο σπορείο. Τώρα για τα κόκκινα φύλλα του άνιθου δεν ξέρω τίποτε μήπως είναι η ποικιλία τέτοια γιατί εμένα είναι καταπράσινο και το έχω στην ταράτσα.
peta

Cash on hand: 440.10
Has thanked: 0 time
Have thanks: 13 times

Δημοσίευσηαπό caterina » Τετ Ιαν 16, 2013 12:16 am

Σίγουρα φταίει και η εποχή που δεν αναπτύσονται γρήγορα τα σπορόφυτα, όπως σου ειπε η Peta, αλλά εμένα με παραξένεψε το γεγονός ότι χρησιμοπoιήσες καστανόχωμα. Συνήθως τους σπόρους τους φυτεύουμε σε μείγμα τυρφοχώματος με περλίτη. Δεν ξέρω αν το καστανόχωμα, το οποίο είναι πολύ όξινο και συνιστάται μόνο για τα οξύφιλα φυτά, είναι κατάλληλο για τα σπορόφυτά σου. Ας δούμε, όμως, τι θα πουν και οι πιο έμπειροι από εμένα .....
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Άβαταρ μέλους
caterina

Cash on hand: 30,338.80
Bank: 0.00
Has thanked: 1452 times
Have thanks: 962 times

Δημοσίευσηαπό tzitzikas » Τετ Ιαν 16, 2013 7:07 pm

καλησπέρα και σας ευχαριστώ. Και εγω για αυτό προβληματίζομαι. Σε 2 γλάστρες που έβαλα μαιντανό σε τυρφόχωμα αναπτύσονται πολύ πιο γρήγορα. Στο καστανόχωμα νομίζω οτι έχουν κάπου μείνει στάσιμα και μικρά. Και ο μαιντανός και ο άνιθος. Δεν ξερω πλέον αν θα μεγαλώσουν ή θα χαλάσουν.
Σε φυώριο ειχα πάει και τους είπα οτι το θέλω το χώμα για μαιντανό και άνιθο, και μου έδωσαν καστανόχωμα. Ειναι βαρύ και πυκνό χώμα και νομίζω οτι ειναι δύσκολο να αναπτυχθούν οι ρίζες. Εχει καθήσει και είναι πολύ σκληρό, και το νερό αργεί να το απορροφήσει.
Στα σπορεία αρχικά τους σπόρους του είχα βάλει σε τυρφόχωμα. Είδομεν.
Άβαταρ μέλους
tzitzikas

Δημοσίευσηαπό tzitzikas » Τετ Μαρ 13, 2013 9:00 pm

καλησπέρα. Εχω βάλει σπόρους βασιλικού σε σπορεία πλαστικά στο μπαλκόνι εδώ και 2 βδομάδες και δεν εχει βγει ακόμα τίποτα :cry: . Οι σπόροι ήταν καινούργιοι σε κλειστό φακελάκι με ημερ. λήξης 2015. Τι μπορει να φταίει? Μήπως η θερμοκρασία? Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
tzitzikas

Δημοσίευσηαπό Anthi » Τετ Μαρ 13, 2013 9:19 pm

Δε ξέρω για τα άλλα,όμως ο βασιλικός τη θέλει τη ζεστούλα του.Βάλτους μέσα στη ζέστη.
Anthi

Cash on hand: 8,637.45
Has thanked: 649 times
Have thanks: 385 times

Δημοσίευσηαπό tzitzikas » Τετ Μαρ 13, 2013 9:46 pm

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Για σπορα σε εξωτερικό χώρο (γιατι ειναι δύσκολο λόγω χώρου να τα βάλω σπίτι), πότε ενδείκνυται σπορά σε εξωτερικο χώρο. Ποια εποχή? ευχαριστω.
Εχω βάλει και θυμαρι πριν 15 μερες και ριγανη πριν2 μερες. Το θυμαρι βγηκε το πιο πολυ. Καποια χαλασαν. Δεν ξερω αν θα αντέξουν εξω. Ειναι πολοι μικροι οι σπόροι και τα φυτα που βγηκαν. Και της ριγανης οι σποροι ειναι πολυ μικροι.
Γενικα στα μικρα σπορεια οι φυτεμενοι σποροι και τα μ ικρα φυτα που μολις βγηκαν θελουν πορισμα μόνο οταν ξερένεται το χώμα ή πιο συχνα? Τωρα τα ποτιζω καθε 2-3 μέρες τους σπορους και αυτα που βγηκαν.
Άβαταρ μέλους
tzitzikas

Δημοσίευσηαπό Anthi » Τετ Μαρ 13, 2013 9:59 pm

Απ'ότι ξέρω το χώμα τους πρέπει να είναι συνέχεια νωπό.Να τα ψεκάζεις,όχι να τα ποτίζεις για να μην τσακίσουν τώρα που είναι μικρά.Τον βασιλικό εγώ ακόμα δεν τον έσπειρα.Μάλλον σε κάνα μήνα για να είμαι σίγουρη.
Anthi

Cash on hand: 8,637.45
Has thanked: 649 times
Have thanks: 385 times

Δημοσίευσηαπό tzitzikas » Πέμ Μαρ 21, 2013 8:02 pm

καλησπέρα και πάλι. Εχω 3 γλάστρες με μαιντανό (2 γλάστρες και 1 ζαρτινιέρα). Στις 2 γλάστρες εχει χώμα ελαφρύ με περλίτη αναμεμιγμένο. Σην ζαρτινιέρα αρχικά είχα το περισσότερο καστανόχωμα και λίγο ελαφρύ χώμα πάνω και μετά πρόσθεσα και αλλο ελαφρύ χώμα με περλίτη. Στην ζαρτινιέρα ενώ έχουν αναπτυχθεί οι μαιντανοί κάποια φύλλα κιτρινίζουν. Ενος στις αλλες 2 ειναι καταπράσσινα και μάλιστα σκούρο πράσινο. Υποψιαζομαι οτι είναι απο το χὠμα που μαλλον δεν εχει πολλα θρεπτικά συστατικά. Εχω μια ανθοβιταμίνη και συγκεκριμένα αυτήν http://www.farmachem.gr/site/xpage.asp? ... 1&langid=9
σύνθεση: http://www.farmachem.gr/Userfiles/image ... %CE%97.pdf
στις οδηγίες στο κουτί αναφέρετια εκτος απο τα ανθοκομικά και σε κηπευτικά όσον αφορά την δοσολογία (καρπούζια, πεπόνια, λάχανα, κολοκυθάκια, φράουλες και λοιπά λαχανικά).
Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το σκέυασμα στο χώμα του μαιντανού, ωστε να παρει θρεπτικά συστατικά και αν είναι μετά κατάλληλος για βρώση. Ευχαριστώ.

υ.γ ποτίζω κάθε 2 μέρες και είναι σε σκιά την περισσότεροι μέρα όλοι οι μαιντανοί (δεν εχω χωρο με περισσοτερο ήλιο) και είναι πολλοί μαζεμένοι σε κάθε γλάστρα εξ αρχής γιατι ειχα βάλει πολλούς σπόρους στα σπορεία και δεν μπορούσα να τους διαχωρίσω.
Τελευταία επεξεργασία από tzitzikas και Πέμ Μαρ 21, 2013 8:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
tzitzikas

Δημοσίευσηαπό tsakalakos » Πέμ Μαρ 21, 2013 8:08 pm

Μπορείς να το κάνεις ριζοπότισμα και μετά να καταναλώσεις το μαΐντανό, δεν υπάρχει θέμα.
Τη Ρωμιοσύνη μην την κλαις...

http://www.youtube.com/watch?v=-Z1c-tcZfQs

For this message the author tsakalakos has received thanks:
tzitzikas(Πέμ Μαρ 21, 2013 8:12 pm)
Rating:5.56%

tsakalakos

Cash on hand: 855.50
Bank: 16,236.40
Has thanked: 141 times
Have thanks: 730 times

Επιστροφή στο Βότανα - Αρωματικά: Συμβουλές / Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy