Site Announcements

Έαρ μικρό έαρ βαθύ έαρ συντετριμμένο
Νίκος Καρούζος

NEWS:

ΦΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑ ΕΝΤΟΜΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΣΒΟΛΩΝ

ΦΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑ ΕΝΤΟΜΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΣΒΟΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό olma156 » Σάβ Απρ 11, 2009 9:30 am

καλημερα,
ο Θοδωρης ειπε κατι πολυ σημαντικο "Καποτε Γιαννη χρησιμοποιουσα πολλα φαρμακα,,τωρα ομως οχι ",
και ειμαι σιγουρος οτι τωρα τα φυτα του ειναι πιο υγιει απ οτι πριν, γι αυτο

1.Οσο περισσοτερο ψεκαζουμε αφ ενος τοσο περισσοτερο πεφτει η λειτουργια αμυνας των φυτων και αφ ετερου τοσο περισσοτερα μεταλλαγμενα εντομα παραγαγουμε.
Ειναι σαν την αντιβιωση οσο καταχρηση κανουμε τοσο ευαλωτοι ειμαστε στις ιωσεις, γι αυτο και ενα φυτοφαρμακο ηταν αποτελεσματικοτατο πριν μερικα χρονια ενω σημερα δεν ειναι αποτελεσματικο και αυτο οφειλεται στην μεταλλαξη γονιδιων των εντομων (οι Βιομηχανιες φυτοφαρμακων το γνωριζουν πολυ καλα αυτο)

2.Εντομα υπαρχουν και θα υπαρχουν ΠΑΝΤΑ στα φυτα μας, μονο σε πληρως αποστειρωμενο περιβαλλον (πραγμα αδυνατον) μπορουμε να τα αποφυγουμε.

3.Σχεδον τα μονα που δεν μεταλλασουν τα γονιδια των εντομων ειναι το πετρελαιο και τα υποπροιοντα του, πχ παραφινελειο-ορυκτελαιο κλπ.

4. Τα περισσοτερα φυτα που αγοραζουμε ειναι πιο ευαλωτα στις ασθενειες, γιατι οι φυτωριουχοι τηρουν ενα πληρες προγραμμα φυτοπροστασιας (μεχρι να τα διαθεσουν), τα παιρνουμε εμεις σαν παρθενους οργανισμους και τα εκθετουμε κατ ευθειαν σε περιβαλλον γεματο απο βλαβερα εντομα ΣΥΝ του οτι τα φυτα σε γλαστρα ειναι πολυ πιο ευαισθητα απ αυτα στο εδαφος.

5. ΟΛΑ τα φυτα εαν τους δωσουμε την ευκαιρεια και τον χρονο να αναπτυξουν τις αμυνες τους, ειναι σε θεση να παραγαγουν τις αντιστοιχες ουσιες που τα προστατευουν απο επιθεσεις βλαβερων εντομων και κυριως αυτων που υπερτερουν εναντι των αλλων.
πχ στην Αθηνα υπερτερει ο τετρανυχος, τα φυτα παραγαγουν ουσιες που απωθουν τον τετρανυχο, στην Β.Ελλαδα εαν υπερτερει το ωιδιο παραγαγουν τις αντιστοιχες ουσιες, στην Ταυλανδη αλλες ουσιες κοκ
Οι ουσιες αυτες δεν εχουν σκοπο να σκοτωσουν τα εντομα αυτα αλλα μονο να τα απωθησουν.

6.Στα γονιδια των σπορων που φερνουμε απο το εξωτερικο, ειναι περασμενες οι πληροφοριες στο DNA τους, για να παραγαγουν τις αντιστοιχες εντομοαπωθητικες ουσιες ΑΛΛΑ μονο της περιοχης που μεγαλωσε το μητρικο φυτο.

Τωρα πρακτικα τι πρεπει να κανουμε

Α. Κατ αρχας να προσπαθησουμε να αναπτυσουμε ευρωστα φυτα, με την καταλληλη και τακτικη λιπανση, με σωστα κλαδεματα (εαν ειναι δενδρωδει να αεριζεται/λιαζεται η καρδια των δεντρων) και ΠΑΝΤΑ να επιδιωκουμε στο χωμα των γλαστρων μας να αναπτυσονται οι ωφελιμοι μικροοργανισμοι, το χωμα στην γλαστρα μας ειναι η ΚΑΡΔΙΑ του φυτου.

Β.Ειτε φυτοφαρμακα ή αυτοσχεδιες συνταγες χρησιμοποιουμε, να εχουν σαν βαση ουσιες που δεν μεταλλασουν τα γονιδια των εντομων,.
Ειδικα για τα φυτοφαρμακα χρησιμοποιειτε μικροτερες δοσεις απ αυτες που αναγραφονται στην συσκευασια (Ορεστη προσεξετο αυτο) οι περισσοτερες προτεινομενες δοσολογιες καινε να νεα φυλλα,

Γ Ξεκιναμε απο νωρις ΜΟΝΟ την ανοιξη με προληπτικους ψεκασμους και οσο μπορουμε οχι πανω απο 2-3 ψεκασμους τον χρονο, οταν προκειται για χημικα .φυτοφαρμακα.
Κατα την διαρκεια του καλοκαιριου ΔΕΝ ψεκαζουμε προληπτικα ενα υγιες φυτο, αφου μπορει να διαταραξουμε τον μηχανισμο αμυνας του.

Δ Πριν αγορασουμε ενα φυτο να ελεγχουμε με μεγεθυντικο φυτο πανω και κατω απο τα φυλλα, στον βλαστο και εαν βλεπουμε αυγα-εντομα ή ιχνη ψεκασματος (καφετι σημαδια) να μην το αγοραζουμε, επισης τα φυλλα να μην ειναι φαγωμενα, να μην εχουν τρυπες και να εχουν ζωντανο πρασινο χρωμα.
Εαν ειναι ολα φυσιολογικα να το βαζουμε σε καραντινα, μακρυα απο τα αλλα μας φυτα για κανενα μηνα και το παρακολουθουμε, του κανουμε και εναν προληπτικο ψεκασμο..

Ε, Ο πιο αθωος ψεκασμος που μπορουμε να κανουμε οσες φορες θελουμε (για περιορισμο του πλυθυσμου) ειναι αυτος με σαπουνονερο ( 1κουτ.σουπας υγρο σαπουνι πιατων σε ενα λιτρο νερο) , ψεκαζουμε οταν ο κυριως πληθυσμος εντομων ειναι πανω στα φυλλα/βλαστο και αυτο γινεται το μεσημερι και με ηλιοφανεια, τοτε βγαινουν τα περισσοτερα εντομα για βοσκη αφηνοντας συγχρονως τα μελιτωματα τους.
Οι περισσοτερες αυτοσχεδιες/οικιακες συνταγες (απ οτι τουλαχιστον γνωριζω) δεν αναστελλουν τον μηχανισμο αμυνας των φυτων, αλλα και παλι δεν ψεκαζουμε ενα υγιες φυτο.

Δοκιμαζετε διαφορες απ αυτες τις συνταγες που σας εχω αναφερει και σημειωνετε τις παρατηρησεις σας, μια συνταγη που για εμενα δεν εχει τα επιθυμητα αποτελεσματα για εσας μπορει να εχει πολυ θετικα, αφου ειναι συναρτιση πολλων παραγοντων (περιοχης-συνθηκες κλπ) και παντα δοκιμαστικα στην αρχη, αφου η δοσολογια ποικιλλει απο φυτο σε φυτο..

Ζ, Πεσμενα φυλλα-κλαδια-αγριοχορτα-καφετι ή φυλλα μισοφαγωμενα/με τρυπες πρεπει να αφαιρουνται αμεσως και τα πεταμε μακρυα απο τα φυτα μας.

Η. Μυρμηγκια στις γλαστρες ειναι προαγγελος τετρανυχου και τα καταπολουμε μολις τα δουμε (1κουτ.γλυκου μηλοξυδο σε 1 λιτρο νερο και ριζοποτισμα).

Ζ. ΟΧΙ στο υπερποτισμα, που εκτος του οτι ξεπλενονται τα θρεπτικα συστατικα του χωματος, φωλιαζουν τα περισσοτερα εντομα σε αυτο, μην υποτιματε την χρηση οξυζενε ατο νερο ποτισματος.

Τελος δεν χρειαζεται ουτε πανικος εαν δουμε μερικα βλαβερα εντομα ή τα συμπτωματα τους πανω στα φυτα μας, αλλα και ουτε εφυσηχασμος, παρακολουθηση και επεμβαση οταν χρειαζεται.
Γιαννης

ΥΓ Θα ηθελα ομως με πολυ ενδιαφερον να ακουσω και τις δικες σας αποψεις, χρειαζομαι και εγω την ΔΙΚΗ σας εμπειρια, ειδικα απο τους εμπειροτερους του φορουμ, ακομη και να ειναι σε αντιθεση με αυτα που γραφω.
Τελευταία επεξεργασία από olma156 και Παρ Μάιος 08, 2009 7:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
olma156

Cash on hand: 65.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό mario » Σάβ Απρ 11, 2009 10:32 am

Nα συμπληρώσω πως με τον ψεκασμό με χημικά φυτοφάρμακα εξαφανίζουμε και τα ωφέλιμα έντομα που είναι απαραίτητα για την επικονίαση των φυτών όπως επίσης και τα έντομα που είναι φυσικοί εχθροί των ακάρεων και λοιπών εχθρών των φυτών μας.
Άβαταρ μέλους
mario

Cash on hand: 0.00
Have thanks: 1 time

Δημοσίευσηαπό olma156 » Σάβ Απρ 11, 2009 7:23 pm

Εχεις απολυτο δικιο Μαριε.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό ven » Σάβ Απρ 11, 2009 8:42 pm

Να προσθέσω και κάτι ακόμα (μιας και εγώ είμαι αυτή που ψεκάζει περισσότερο από όλους σας), τις μικρές προσβολές μπορούμε να τις καταπολεμήσουμε χωρίς ψέκασμα.

Πχ. μόλις είδα τα πρώτα φύλλα με ωίδιο στις τριανταφυλλιές τα αφαίρεσα και στη συνέχεια είχαμε ηλιοφάνεια για αρκετές μερες και δεν έγινε εξάπλωση.

Εδώ και δύο βδομάδες, ψάχνω τα φυτά μου και μόλις δω μελίγκρα την καθαρίζω αμέσως. Μέχρι τώρα δεν έχω δει κάποια θεαματική προσβολή, μια μελίγκρα εδώ, μια εκεί.

Με τη ζέστη εμφανίστηκαν μερικες κάμπιες. Μόλις είδα τις τρύπες στα φύλλα, τις έψαξα και τις έριξα στα φυτά της αχώνευτης του κάτω ορόφου (δεν μου πάει η καρδιά να τις σκοτώσω, θα γίνουν πεταλουδίτσες).

Σαλιγκαρίνη δεν πήρα, δεν μου άρεσε σαν ιδέα. Κάθε πρωϊ κάνω βουτιά στη ζαρντινιέρα και μαζεύω τα σαλιγκάρια. Και αυτά πάνε συστημένα στην από κάτω...

Φέτος αποφάσισα να μην κάνω καθόλου ψεκασμούς το καλοκαίρι. Για αυτό το λόγο είπα να δοκιμάσω να κάνω μερικούς ψεκασμούς την άνοιξη με θερινό και ακαεροκτόνο, για να σκοτώσω κυρίως τα αυγά του τετράνυχου, γιατί μέχρι το καλοκαίρι είχα πολύ σοβαρό πρόβλημα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η συχνή παρακολούθηση και ο εντοπισμός του προβλήματος πριν γίνει μεγάλο, ίσως να είναι η καλύτερη φυτοπροστασία.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,027,037.15
Has thanked: 808 times
Have thanks: 2196 times

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Σάβ Απρ 11, 2009 8:53 pm

κι εγω δεν κανω πολλα πολλα, οχι απο αποψη αλλα επειδη δεν εχω και κατι τρομερό εκτος απο τετρανυχο στη Ντατουρα περσι που και παλι δεν εξαπλωθηκε... Τα μεγαλα (καμπιες, σκουληκια, ακριδες) καθαριζονται με το χερι και δεν εχουν φτασει να κανουν και τοσο προβλημα. Ειμαι και πανω απο κηπο με δεντρα που εχουν κλαδια σχεδον μεσα στο μπαλκονι μου και παλι δεν εχω καποιο μεγαλο προβλημα...
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Cash on hand: 15.00
Have thanks: 8 times

Δημοσίευσηαπό olma156 » Σάβ Απρ 11, 2009 9:19 pm

Basscadet έγραψε:Ειμαι και πανω απο κηπο με δεντρα που εχουν κλαδια σχεδον μεσα στο μπαλκονι μου και παλι δεν εχω καποιο μεγαλο προβλημα...

Αυτο ειναι πλεονεκτημα , εχω προσεξει οτι οσοι εχουν φυτα σε γλαστρα στο εδαφος ή σε 1ου οροφου, εχουν λιγοτερα προβληματα. σε συκριση με οσους μενουν στους πιο πανω οροφους, ισως αυτο να οφειλεται στον μεγαλο πληθυσμο φυσικων εχθρων των βλαβερων εντομων.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό Katerina » Σάβ Απρ 11, 2009 9:25 pm

Πέρσι έκανα δύο ψεκασμούς για τετράνυχο, φέτος έκανα έναν ψεκασμό σε όσα φυτά είχαν πέρσι πρόβλημα και τα παρακολουθώ ανεληπώς.Αυτή την εβδομάδα που ήμουνα στο σπίτι κατά τη διάρκεια της ημέρας και δε δούλευα μπόρεσα και αφιερώσω περισσότερο χρόνο στα λουλούδια μου και τσάκωσα μια μικροσκοπική κάμπια και τις αφίδες, αν είχα πάντα την ευκαιρία να αφιερώνω χρόνο στα φυτά μου νομίζω πως θα τα αντιμετώπιζα στο αρχικό τους στάδιο τα προβληματα,καθαρίζοντας τα φυτά μόνη μου και ψεκάζοντας με σαπουνόνερο.Το βασικό μου όμως πρόβλημα είναι οι αρρώστιες που δεν προέρχονται από έντομα.η μανώλια ας πούμε δεν έχω καταλάβει ακόμα από τι πέθανε,τα αλεξανδρινά δε περίμενα να αντέξουν ούτως ή άλλως από το ζόρι που τρώνε για να είναι έτοιμα τα χριστούγεννα και η τριανταφυλλιά είχε το πρόβλημα εξαρχής και προσπάθησα να αντιμετοπίσω τον μύκητα, η μία άντεξε η άλλη όχι.Αυτά είναι τα προβλήματα που είχα μέχρι τώρα...Α και δύο φαλενόψις που δεν κατάφερα να σώσω,όλες οι άλλες ορχιδέες έχουν πολύ καλή ανάπτυξη και ένα προβληματάκι με μύκητα σε φύλλο τον αντιμετώπισα με κόψιμο του φύλλου μέχρι το υγιές σημείο του.
Το οξυζενέ στο πότισμα σε τι αναλογία το χρησιμοποιείς Γιάννη?
Άβαταρ μέλους
Katerina

Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό ven » Σάβ Απρ 11, 2009 9:47 pm

olma156 έγραψε:
Basscadet έγραψε:Ειμαι και πανω απο κηπο με δεντρα που εχουν κλαδια σχεδον μεσα στο μπαλκονι μου και παλι δεν εχω καποιο μεγαλο προβλημα...

Αυτο ειναι πλεονεκτημα , εχω προσεξει οτι οσοι εχουν φυτα σε γλαστρα στο εδαφος ή σε 1ου οροφου, εχουν λιγοτερα προβληματα. σε συκριση με οσους μενουν στους πιο πανω οροφους, ισως αυτο να οφειλεται στον μεγαλο πληθυσμο φυσικων εχθρων των βλαβερων εντομων.

Στους χαμηλούς ορόφους έχουν περισσότερα προβλήμα από εντομολογικές προσβολές όπως οι μελίγκρες και αυτό οφείλεται στο ότι είναι πιο κοντά στα δέντρα του δρόμου (παρατηρήστε αυτή την εποχή τις νερατζιές στους δρόμους, μυρίζουν υπέροχα αλλά είναι γεμάτες μελίγκρα).

Στους ορόφους που βρίσκονται πιο ψηλά, και ακόμα χειρότερα στα ρετιρέ, ο τετράνυχος κάνει πάρτυ. Ο λόγος είναι ότι το καλοκαίρι έχει περισσότερη ζέστη στα διαμερίσματα που βρίσκονται ψηλά, τα βλέπει περισσότερη ώρα ο ήλιος και γενικά οι συνθήκες τον ευνοούν.

Φυσικά, όσο και αν προσέξουμε τα φυτά μας, αν οι γείτονες έχουν φυτά με όλα τα καλούδια του εντομολογικού βασιλείου, τσάμπα τρέχουμε. Θα μεταφερθούν και στα δικά μας φυτά.
Το πρόβλημά μου με τον τετράνυχο προέρχεται από τον κισσό του γείτονά μου. Ο κισσός ντύνει όλο το τοιχάκι που έχω χτίσει και εκεί είναι η μεγάλη χτιστή ζαρντινιέρα με τις τριανταφυλλιές μου.
Όσο και να ψεκάζω τον κισσό (κάνω επισκέψεις στον γείτονα και ψεκάζω) δεν μπορώ να κάνω διαβροχή στην πίσω φυλλική επιφάνεια γιατί έχει γίνει ένα με τον τοίχο.

Αν μισώ ένα φυτό, είναι αυτό. Άνετα θα το εξόντωνα και δεν το κάνω γιατί μάλλον ο παππούς θα στεναχωρηθεί.
Αλλά, τον τελευταίο μήνα συμβαίνει ένα παράδοξο. Η αρμπαρόριζά μου, έχει στρίψει, έχει μπει στο μπαλκόνι του γείτονα και πολύ σχολαστικά καλύπτει τον κισσό. Δημιουργεί ένα στρώμα από πάνω του.

Ο παππούς δεν θέλει να την κόψω, του αρέσει, δεν έχει καταλάβει ότι από κάτω ο κισσός πεθαίνει (με τον ίδιο τρόπο που αυτός σκοτώνει τα φυτά) και όλο αυτό είναι περίεργο γιατί οι συνθήκες σε εκείνο το μέρος δεν είναι κάτάλληλες για την αρμπαρόριζα. Το μέρος είναι σκιασμένο όλη μέρα.

Και αυτό είναι ένα ολόκληρο θέμα για έρευνα. Ξέρουμε ότι ένα φυτό "σκοτώνει" το διπλανό του για λόγους όπως είναι η τροφή στο χώμα, ο ζωτικός χώρος για τις ρίζες και το σημαντικότερο όλων για να αποκτήσει μια θέση στο φως.

Γιατί λοιπόν, ένα φυτό που ανήκει στην οικογένεια των γερανιών, σκοτώνει ένα άλλο φυτό (και μάλιστα από τα πιο ανθεκτικά), όταν με αυτό δεν έχει να μοιράσει ούτε τη γλάστρα, αλλά ούτε και τη θέση στον ήλιο?
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Ινδικο Φουλι » Κυρ Απρ 12, 2009 11:13 am

ven έγραψε:Να προσθέσω και κάτι ακόμα (μιας και εγώ είμαι αυτή που ψεκάζει περισσότερο από όλους σας), τις μικρές προσβολές μπορούμε να τις καταπολεμήσουμε χωρίς ψέκασμα.

Πχ. μόλις είδα τα πρώτα φύλλα με ωίδιο στις τριανταφυλλιές τα αφαίρεσα και στη συνέχεια είχαμε ηλιοφάνεια για αρκετές μερες και δεν έγινε εξάπλωση.

Εδώ και δύο βδομάδες, ψάχνω τα φυτά μου και μόλις δω μελίγκρα την καθαρίζω αμέσως. Μέχρι τώρα δεν έχω δει κάποια θεαματική προσβολή, μια μελίγκρα εδώ, μια εκεί.

Με τη ζέστη εμφανίστηκαν μερικες κάμπιες. Μόλις είδα τις τρύπες στα φύλλα, τις έψαξα και τις έριξα στα φυτά της αχώνευτης του κάτω ορόφου (δεν μου πάει η καρδιά να τις σκοτώσω, θα γίνουν πεταλουδίτσες).

Σαλιγκαρίνη δεν πήρα, δεν μου άρεσε σαν ιδέα. Κάθε πρωϊ κάνω βουτιά στη ζαρντινιέρα και μαζεύω τα σαλιγκάρια. Και αυτά πάνε συστημένα στην από κάτω...

Φέτος αποφάσισα να μην κάνω καθόλου ψεκασμούς το καλοκαίρι. Για αυτό το λόγο είπα να δοκιμάσω να κάνω μερικούς ψεκασμούς την άνοιξη με θερινό και ακαεροκτόνο, για να σκοτώσω κυρίως τα αυγά του τετράνυχου, γιατί μέχρι το καλοκαίρι είχα πολύ σοβαρό πρόβλημα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η συχνή παρακολούθηση και ο εντοπισμός του προβλήματος πριν γίνει μεγάλο, ίσως να είναι η καλύτερη φυτοπροστασία.

Καλημερα,επειδη εχω σκοπο να βαλω πολλα τριανταφυλλα ,πως καθαριζεις την μελιγκρα;
Άβαταρ μέλους
Ινδικο Φουλι

Mood: Angry
Cash on hand: 455.00

Δημοσίευσηαπό Margarita » Κυρ Απρ 12, 2009 12:24 pm

Ινδικο Φουλι έγραψε:
Καλημερα,επειδη εχω σκοπο να βαλω πολλα τριανταφυλλα ,πως καθαριζεις την μελιγκρα;

Με τον ίδιο τρόπο όπως και την ψώρα.
Μαργαρίτα
Άβαταρ μέλους
Margarita

Δημοσίευσηαπό ven » Κυρ Απρ 12, 2009 9:51 pm

Ινδικο Φουλι έγραψε:Καλημερα,επειδη εχω σκοπο να βαλω πολλα τριανταφυλλα ,πως καθαριζεις την μελιγκρα;

Καλησπέρα,

αν κατανοήσεις την τεχνική είναι πολύ απλό.

Κοιτάζεις προσεκτικά την τριανταφυλλιά. Οι μελίγκες έχουν μια ιδιαίτερη αδυναμία στα μπουμπούκια, μάλλον εκεί θα τις εντοπίσεις.
Παίρνεις βαθιές ανάσες και προσπαθείς να χαλαρώσεις έτσι ώστε το δεξι σου χέρι να είναι σταθερό (αν είσαι αριστερόχειρας μπορείς άνετα να χρησιμοποιήσεις το αριστερό χέρι).

Είναι σημαντικό να μην τρέμει το χέρι σου. Πιάνεις απαλά με τον αντίχειρα και τον δείκτη τη μελίγκρα από τα φτεράκια της. Την αποκολλάς από το φυτό.
Πολύ προσεκτικά την ακουμπάς στο πάτωμα.
Το χέρι σου έχει ελευθερωθεί.
Χωρίς να χάσεις τη μελίγκρα από τα μάτια σου, με το δεξί χέρι (ή το αριστερό), πιάνεις ένα Manolo Blahnik, πέδιλο με τακούνι στιλέτο, και πατ -πατ (με χάρη όχι σαν νταλικέρης!) χτυπάς τη μελίγκρα.
Αβρύλες, σαγιονάρες, τσόκαρα, δίπατα, παπούτσια με φελλό και στραβοπατημένα απαγορεύονται γιατί δεν θα καταφέρεις τίποτα με αυτά.

Ελπίζω να βοήθησα.
Τελευταία επεξεργασία από ven και Πέμ Απρ 08, 2010 9:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΑΝΝΑ » Κυρ Απρ 12, 2009 9:59 pm

Σταυρουλα γιατι κρυβεις μυστικά;
Τοσο καιρο με τα Salvatore Ferragamo δεν ειδα προκοπή!
Κι'έλεγα τι φταίει! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΑΝΝΑ

Δημοσίευσηαπό elektra » Κυρ Απρ 12, 2009 10:00 pm

ven έγραψε:
Ινδικο Φουλι έγραψε:Καλημερα,επειδη εχω σκοπο να βαλω πολλα τριανταφυλλα ,πως καθαριζεις την μελιγκρα;

Καλησπέρα,

αν κατανοήσεις την τεχνική είναι πολύ απλό.

Κοιτάζεις προσεκτικά την τριανταφυλλιά. Οι μελίγκες έχουν μια ιδιαίτερη αδυναμία στα μπουμπούκια, μάλλον εκεί θα τις εντοπίσεις.
Παίρνεις βαθιές ανάσες και προσπαθείς να χαλαρώσεις έτσι ώστε το δεξι σου χέρι να είναι σταθερό (αν είσαι αριστερόχειρας μπορείς άνετα να χρησιμοποιήσεις το αριστερό χέρι).

Είναι σημαντικό να μην τρέμει το χέρι σου. Πιάνεις απαλά με τον αντίχειρα και τον δείκτη τη μελίγκρα από τα φτεράκια της. Την αποκολλάς από το φυτό.
Πολύ προσεκτικά την ακουμπάς στο πάτωμα.
Το χέρι σου έχει ελευθερωθεί.
Χωρίς να χάσεις τη μελίγκρα από τα μάτια σου, με το δεξί χέρι (ή το αριστερό), πιάνεις ένα Manolo Blahnik, πέδιλο με τακούνι στιλέτο, και πατ -πατ (με χάρη όχι σαν νταλικέρης!) χτυπάς τη μελίγκρα.
Αβρύλες, σαγιονάρες, τσόκαρα, δίπατα, παπούτσια με φελλό και στραβοπατημένα απαγορεύονται γιατί δεν θα καταφέρεις τίποτα με αυτά.

Ελπίζω να βοήθησα.

Jimmy Choo κάνει?
:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
elektra

Δημοσίευσηαπό ven » Κυρ Απρ 12, 2009 10:06 pm

Δεν το έχω δοκιμάσει με Salvatore Ferragamo, ούτε με Jimmy Choo γιατί μέχρι τώρα έχω βολευτεί με τα Manolo Blahnik.
Αλλά μπορούμε να δοκιμάσουμε την τεχνική και με άλλα πέδιλα στιλέτο και να γράψουμε τις εντυπώσεις μας (θα σας στείλω πίνακα βαθμολόγησης και αξιολόγησης 5 σημείων).

Μόλις τελειώσει η έρευνα, θα δημοσιεύσουμε τα αποτελέσματα στο forum.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Κυρ Απρ 12, 2009 10:35 pm

...κι εγω που δε φοραω τακούνια;;;
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Cash on hand: 15.00
Have thanks: 8 times

Δημοσίευσηαπό elektra » Κυρ Απρ 12, 2009 10:38 pm

Καιρός είναι να αρχίσεις! σαν πολύ να άργησες! :wink:
Για τα φυτά σου, μια θυσία δεν αξίζει?
Άβαταρ μέλους
elektra

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΑΝΝΑ » Κυρ Απρ 12, 2009 11:01 pm

Basscadet έγραψε:...κι εγω που δε φοραω τακούνια;;;

elektra έγραψε:Καιρός είναι να αρχίσεις! σαν πολύ να άργησες! :wink:
Για τα φυτά σου, μια θυσία δεν αξίζει?

Μόνο μια θερμη παρακληση! Πες μας ποτε θα βρεις μελίγκρα για να καλύψουμε τηλεοπτικά το γεγονός! :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΑΝΝΑ

ΜΕΛΙΓΚΡΑ ΣΕ ΚΟΡΟΜΗΛΙΑ

Δημοσίευσηαπό sakispap2 » Σάβ Μάιος 15, 2010 2:40 pm

Έχω μια κορομηλιά και έχει γεμίσει μελίγκρα. Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να την καταπολεμήσω με κάποιον οικολογικό τρόπο?
sakispap2

Δημοσίευσηαπό ven » Σάβ Μάιος 15, 2010 4:00 pm

sakispap2 έγραψε:Έχω μια κορομηλιά και έχει γεμίσει μελίγκρα. Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να την καταπολεμήσω με κάποιον οικολογικό τρόπο?

Αντιγράφω από ένα κείμενο της Στέλλας

Στέλλα έγραψε:Μαρία , η συνταγή είναι του Γιάννη και είναι η εξής , στο ψεκαστηράκι βάζεις περίπου 1 λίτρο νερό , 1 κουτ. σούπας υγρό για πιάτα Palmolive και λίγες σταγόνες μπλέ οινόπνευμα
Αν θυμάμαι καλά , αλλιώς ας διορθώσει κάποιος
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό lmpgs » Τρί Μάιος 25, 2010 9:21 am

Γνωρίζει κάποιος να μου πει πώς απορρίπτουμε ληγμενα φυτοφάρμακα, ή όσα δεν μας χρειάζονται;
Άβαταρ μέλους
lmpgs

Mood: Sad
Cash on hand: 2,980.80
Bank: 255,900.00
Has thanked: 301 times
Have thanks: 279 times

Δημοσίευσηαπό ven » Τρί Μάιος 25, 2010 10:16 am

lmpgs έγραψε:Γνωρίζει κάποιος να μου πει πώς απορρίπτουμε ληγμενα φυτοφάρμακα, ή όσα δεν μας χρειάζονται;

Τα χρησιμοποιούμε μέχρι τελευταίας σταγόνας, ξεπλένουμε καλά με νερό το μπουκαλάκι και το νερό αυτό το ρίχνουμε στο ψεκαστικό. Τρυπάμε και καταστρέφουμε το μπουκαλάκι μην το πάρει κανένας ανεγκέφαλος και το χρησιμοποιήσει για τρόφιμα και φάρμακα (κάτι ιστορίες με κόλυβα σε χωριά που τους έστειλαν όλους αδιάβαστους πρέπει να μας γίνουν μάθημα) και στη συνέχεια το πετάμε στα σκουπίδια.

Δυστυχώς κανείς δεν μαζεύει ληγμένα φυτοφάρμακα. Δεν υπάρχει διαχείριση ούτε από τις εταιρίες παρασκευής, ούτε από δημόσιο φορέα.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό kiriaki » Δευτ Ιουν 14, 2010 12:11 am

συγνωμη, εχω μια ερωτηση για τον olma156. τι εννοεις οταν λες οξυζενε στο νερο ποτισματος;
kiriaki

Δημοσίευσηαπό olma156 » Δευτ Ιουν 14, 2010 11:39 pm

Το Οξυζενε το προσθετουμε σε νερο και ποτιζουμε τις γλαστρες και ετσι οξυγονονται οι ριζες των φυτων, ριζες που δεν οξυγονωνονται αρκετα εχει σαν αποτελεσμα να ξεραινονται τα φυτα.

Το χρησιμοποιω ειδικα σε γλαστρες που εχουν κοινο χωμα που "ταρατσωνει" , μετα απο πολλες βροχες για να μην μου σαπισουν οι ριζες, σε μειγματα υποστρωματος που κρατουν πολυ υγρασια κλπ δεν το χρησιμοποιω σε ελαφρια υποστρωματα παρα μονο σαν μηκυτοκτονο ριζων.
Εκτος που οξυγονωνει τις ριζες σκοτωνει και τους μηκυτες των ριζων, με ψεκασμα σκοτωνει το ωιδιο και αλλους μυκητες στα φυλλα, για εμβαπτιση μοσχευματων και σπορων.

Στο εξωτερικο το χρησιμοποιουν πολλοι επαγγελματιες και ερασιτεχνες φυτων και ειναι πολυ γνωστα τα ωφελη του στην κηπουρικη, εδω πολλοι λιγοι γνωριζουν τα ωφελη του.
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό kiriaki » Τρί Ιουν 15, 2010 12:00 am

ενω το εχω ψαξει αρκετα με τη βιολογικη καταπολεμηση, αυτο πρωτη φορα το ακουω. και ομολογω πως ακουγεται πολυ ενδιαφερον.
μπορεις να μου πεις αναλογιες ή να με παραπεμψεις καπου να διαβασω σχετικα; ευχαριστω πολυ
kiriaki

Δημοσίευσηαπό olma156 » Τρί Ιουν 15, 2010 12:10 am

Άβαταρ μέλους
olma156

Επόμενο

Επιστροφή στο Καταπολέμηση ασθενειών με φυσικά μέσα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy