Site Announcements

NEWS:

Πόσιμο κολλαγόνο. Που βρισκετε η αληθεια?

Συζητήσεις άσχετες με τα θέματα του forum...

Πόσιμο κολλαγόνο. Που βρισκετε η αληθεια?

Δημοσίευσηαπό orestis » Δευτ Φεβ 11, 2013 5:15 pm

Ανοιγω αυτο το θεμα, μιας και γινετε πολυ ντορος γυρω απο το κολλαγονο τον τελευταιο καιρό.
Ηθελα λοιπον καποιες απόψεις απο οσους το εχουν χρησιμοποιήσει ή γνωριζουν κατι.
Γενικα οσα λεγονται δεν τα πολυ πιστευω και ψαχνοντας στο internet δεν βρηκα εγκυρες πληροφορίες. Στις σελίδες που το διαφημιζουν, υπαρχουν πολλοι ενθερμοι υποστιρικτες του, αλλα αυτοι σιγουρα ειναι μιλημένοι.
Οδηγηθηκα ομως στο να το αγορασω, διαβαζοντας οτι πολλοί γιατροί το προτείνουν ως συμπλήρωμα σε προβληματα των αρθρώσεων.
Οι αρθρωσεις μας εχουν πολυ κολλαγονο στις ενωσεις τους και αυτο ειναι που τις κραταει σταθερες και διευκολύνει την κινηση τους. Πολλα προβληματα στις αρθωσεις ξεκινανε καθως μεγαλώνοντας το κολλαγονο παράγετε ολο και πιο λιγο στον οργανισμο, οποτε ολο και λιγότερο απ οτι χρειαζεται ο οργανισμος μπορει να βρει.Το ιδιο υποτιθετε οτι συμβαίνει και με το δερμα και τις ρυτίδες και πολλα αλλα.
Ας ερθουμε τωρα σε μενα.
Πολύ πιο παλιά ειχα πεσει μεσα σε μια τρυπα της ΔΕΗ και ειχε χωθει μεσα ολο το αριστερο μου ποδι. Ειχα χτυπησει στο πελμα και στο γονατο. Ποναγα πολύ αλλα δεν του εδωσα σημασια, και τα αφησα μεχρι που περασε. Τα παλια χτυπηματα ομως καποια στιγμη ξυπνανε.
Φετος το γονατο αρχισε να με ενοχλει παλι. Ενας λογος ειναι η υπερβολικη υγρασια που εχουμε εδω. Στην αρχη ειχα ψιλοενοχλήσεις, αλλα καθως περνουσε ο καιρός, το προβλημα μεγαλωνε. Οταν κοιμαμε συνηθως βρισκομαι στη σταση του εμβρυου.
Αυτο ειχε ως αποτελεσμα το πρωι που ξυπνουσα το αριστερό γονατο να κλειδωνει κα8ως ήταν λυγισμένο και επρεπε να βαλω δυναμη για να το ανοιξω. Ο πονος δε, αν και στιγμιαίος ηταν απιστευτος.
Αποφασισα λοιπον να δοκιμασω το κολλαγονο.
Ενα πανακριβο προϊον, μιας και κανει 45 ευρω και πανω, και το καθε μπουκαλι διαρκει λιγοτερο απο μηνα.
Μολις τελειωσα το πρωτο μπουκαλι. Ειναι ισως νωρις για να εχω καποια αποτελεσματα, και όντως οσον αφορα στην εμφάνιση δεν ειδα καποια διαφορά.
Στις δυο βδομαδες χρησης ομως , το προβλημα με το γονατο απλα εξαφανιστηκε. Δεν ηταν ενα μικροπροβληματακι για να θεωρησω οτι απλα περασε απο μονο του. Ηταν δεδομενο τον τελευταιο καιρο οτι καθε πρωι που θα ξυπνουσα το γονατο θα ειχε κλειδωσει. Επερνα μια βαθεια ανασα και πολυ δυναμη, προκειμενου να το ανοιξω και να υποστώ και τον πονο, που αν και διαρκουσε λιγο , ηταν απιστευτα δυνατος.
Σε μολις δυο βδομαδες χρησης του κολλαγονου, το γονατο δεν ξανακλειδωσε, και απο ενοχλησεις εχω ελαχιστες πλεον, πιο πολυ τις μερες που βρεχει και εχει υπερβολικη υγρασια.
Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το προβλημα λυθηκε απο το κολλαγονο, μιας και δεν επερνα τιποτα αλλο , ολη αυτη την περιοδο.
Τωρα που τελειωσε το πρωτο μπουκαλι σκεφτομαι να παρω και δευτερο , εστω για τη δοκιμη.
Αυτο που με προβληματιζει ειναι αν οντως εχει καποια ουσιαστικα αποτελεσματα και αν αυτα εχουν διαρκεια. Και επισης αν περα απο τα καλα που υποτιθετε οτι κανει, μηπως εχει και καποιες παρενεργειες. Υποτιθετε οτι ειναι ενα συμπληρωμα που πρεπει να το περνεις εφ ορου ζωης αν θες να εχει μονιμα αποτελεσματα.
Υπαρχει μεγαλη φιλολογία , για το ποσο μπορει να απορροφηθεί το κολλαγονο απο τον οργανισμο, και λεγετε οτι το ποσιμο ειναι αυτο που εχει πιθανοτητες να το απορροφάει ικανοποιητικά ο οργανισμός μας.
Βλεποντας τη θεαματικη βελτιωση στο γονατο μου θελω να το συνεχισω, αλλα θελω πριν το κανω να μαθω οσο το δυνατον περισσοτερα, αφ ενος γιατι ειναι πολλα τα λεφτα που πρεπει να δεινω, αφ ετερου δεν θελω να εχω καποιες παρενεργειες απο τη χρηση του.
Ποια η δικη σας αποψη?
Βαρα καλη, βαρα γερη, μια ντουφεκια ζαχαρωτη.
Κι ασε να νιωσει η γαλαρια, του χαρτοπολεμου τη βια.......
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Mood: Cool
Cash on hand: 7,968.35
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 71 times
Have thanks: 973 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Re: Πόσιμο κολλαγόνο. Που βρισκετε η αληθεια?

Δημοσίευσηαπό NikosR » Δευτ Φεβ 11, 2013 5:29 pm

Δεν έχω άποψη για τα σκευάσματα πόσιμου κολλαγόνου*. Είχα ένα μπάρμπα όμως, Θεός σχωρέστον, που έλεγε πως από μια ηλικία και έπειτα, τη μέρα που θα ξυπνήσεις και δε θα πονάς πουθενά, θα σου πάρει συνέντευξη ο Αγιος Πέτρος..

Πάντως τον σκύλο μου κάτι χάπια που του δίνω με γλυκοσαμίνη και χονδροιτίνη μοιάζει να τον έχουν βοηθήσει με τα αρθριτικά του.

* Ως χρονίως υποφέρων όμως από διάφορα αρθριτικά προβληματα (που εμφανίζονται αρχικά και πρωτίστως σε παλιά χτυπήματα) να πω πως η ξαφνική εξαφάνιση (και δυστυχώς επανεμφάνιση μετα από μέρες, βδομάδες, μήνες ή χρόνια) του συμπτώματος στα καλά καθούμενα δεν μου είναι κάτι άγνωστο..

** Με την υπόθεση πως αυτό που παιρνεις είναι καθαρό προιόν υψηλής ποιότητας, εγώ δεν θα είχα πρόβλημα, όσον αφορά την υγεία οχι την τσέπη.., να το παίρνω. Αν ήταν να έχεις παρουσιάσει κάποια τροφική αλλεργία, θα την είχες παρουσιάσει από καιρό. Πρωτείνη από κοτόπουλα είναι. Βεβαίως ως πρωτείνη πρέπει να υπολογίσεις την ποσότητα που παίρνεις σε σχέση με τη συνολική σου διατροφή.
Αμα βγείς απ' την ντουλάπα όλα θα γιάνουν. Και οι περισπωμένες!
Άβαταρ μέλους
NikosR

Mood: Angry
Cash on hand: 0.00
Has thanked: 189 times
Have thanks: 612 times

Δημοσίευσηαπό ven » Δευτ Φεβ 11, 2013 6:34 pm

Ορέστη αυτό το πρόβλημα με το κλείδωμα στα γόνατα το είχα και εγώ πριν 5-6 χρόνια. Ξύπναγα μέσα στην νύχτα γιατί είχαν κλειδώσει τα γόνατά μου (και τα 2) και ήταν απίστευτος ο πόνος που έτρωγα όταν προσπαθούσα να τα τεντώσω για να ξεκλειδώσουν. Η ιστορία κράτησε πάνω από χρόνο και ξαφνικά εξαφανίστηκε μόνη της.
Από τότε δεν με έχει ενοχλήσει ξανά.

Στο λέω γιατί μπορεί να μην έχει σχέση το κολλαγόνο με το ότι σταμάτησε το κλείδωμα στα γόνατα.

Παλιότερα έπαιρνα αρκετές βιταμίνες (τι αρκετές, πολλές), είχα τσακίσει τις βιταμίνες της Holland & Barret (http://www.hollandandbarrett.com/). Κατά την άποψή μου έχουν τις καλύτερες βιταμίνες και συμπληρώματα και κακώς σταμάτησα να παίρνω ότι έπαιρνα, απλά ξεχάστηκα και μετά το ξέχασα εντελώς.

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.hollandandbarrett.com/pages/ ... sp?cid=162

δες αν κάποιο από τα Collagen τους σου κάνει, είναι σοβαρή εταιρία και για αυτό στην προτίνω. Αν σου κάνει και σου έρχεται οικονομικότερα από αυτό που αγοράζεις στην ελλάδα, πες μου.
Σκέφτομαι να βάλω μια παραγγελία βιταμίνες για μένα και μπορώ μαζί με την δική μου παραγγελία να πάρω και το κολλαγόνο σου.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Cash on hand: 1,000,031,928.75
Has thanked: 933 times
Have thanks: 2459 times

Δημοσίευσηαπό orestis » Δευτ Φεβ 11, 2013 6:50 pm

Σταυρουλα το κολαγονο που εχει αυτη η εταιρία το GOLD υπαρχει και στην Ελλαδα. Μαλιστα προσφατα αρχισαν αν το διαφημιζουν και στην τηλεοραση. Υπαρχει και το active gold της ιδιας εταιρίας που υποτιθετε οτι εχει μεσα και βιταμινες και καποια αλλα, που ειναι καταλληλα για αντρες.
Ειναι αυτό http://ellinisgroup.gr/products/active- ... lagen.html
Αυτο δεν ξερω αν το εχουν φερει ελλαδα, στα φαρμακεια τουλαχιστον.
Η διαφορα ειναι οτι αυτο ειναι σε 10 μπουκαλακια και εχει την ιδια τιμη περιπου με αυτο που πηρα εγω. Οποτε αυτο κραταει για 10 μερες, ενω το Pro active που πηρα εγω βγαζεις κατι λιγοτερο απο μηνα. Και τα δυο ειναι 500ml, αρα αυτο στα μπουκαλακια ειναι περισσοτερο σαν ημερισια δοση. Ενω το αλλο που το βαζεις σε μεζουρα, εχει μικροτερη προτεινόμενη ημερησία δοση.
Θα ρωτησω στα φαρμακεια να δω αν εχει ερθει ελλαδα, αλλα εμενα με συμφέρει καποιο που να διαρκει περισσοτερο γιατι ειναι πολλα τα λεφτα.
Παντως μου κανει εντυπωση που μου περασε τοσο γρηγορα το γονατο, ενω πριν ξεκινησω το κολλαγονο, η κατασταση εδειχνε να επιδεινώνετε καθε μερα. Και μεσα σε 2 βδομεδες που το έπινα , το κλειδωμα εξαφανιστηκε μαχαιρι.
Τι να πω, δεν ξερω ποσο τυχαιο μπορει να ειναι.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό ven » Δευτ Φεβ 11, 2013 7:19 pm

orestis έγραψε:Σταυρουλα το κολαγονο που εχει αυτη η εταιρία το GOLD υπαρχει και στην Ελλαδα. Μαλιστα προσφατα αρχισαν αν το διαφημιζουν και στην τηλεοραση. Υπαρχει και το active gold της ιδιας εταιρίας που υποτιθετε οτι εχει μεσα και βιταμινες και καποια αλλα, που ειναι καταλληλα για αντρες.
Ειναι αυτό http://ellinisgroup.gr/products/active- ... lagen.html
Αυτο δεν ξερω αν το εχουν φερει ελλαδα, στα φαρμακεια τουλαχιστον.
Η διαφορα ειναι οτι αυτο ειναι σε 10 μπουκαλακια και εχει την ιδια τιμη περιπου με αυτο που πηρα εγω. Οποτε αυτο κραταει για 10 μερες, ενω το Pro active που πηρα εγω βγαζεις κατι λιγοτερο απο μηνα. Και τα δυο ειναι 500ml, αρα αυτο στα μπουκαλακια ειναι περισσοτερο σαν ημερισια δοση. Ενω το αλλο που το βαζεις σε μεζουρα, εχει μικροτερη προτεινόμενη ημερησία δοση.
Θα ρωτησω στα φαρμακεια να δω αν εχει ερθει ελλαδα, αλλα εμενα με συμφέρει καποιο που να διαρκει περισσοτερο γιατι ειναι πολλα τα λεφτα.
Παντως μου κανει εντυπωση που μου περασε τοσο γρηγορα το γονατο, ενω πριν ξεκινησω το κολλαγονο, η κατασταση εδειχνε να επιδεινώνετε καθε μερα. Και μεσα σε 2 βδομεδες που το έπινα , το κλειδωμα εξαφανιστηκε μαχαιρι.
Τι να πω, δεν ξερω ποσο τυχαιο μπορει να ειναι.

Τα προιόντα που έχει και είναι σε κάψουλες δεν σου κάνουν? Νομίζω βγαίνουν οικονομικότερα, και μαζί έχουν και άλλα συμπληρώματα που πολλές φορές είναι απαραίτητα για να μπορει ο οργανισμός σου να απορροφήσει κάποια βιταμίνη.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό orestis » Δευτ Φεβ 11, 2013 7:52 pm

Για το κολλαγονο σε καψουλες διαβασα παντου οτι δεν απορροφατε απο τον οργανισμο. Μονο το ποσιμο κολλαγονο θεωρητε οτι εχει τα καλυτερα αποτελεσματα απορρόφησης. Αυτο που χρειαζεται ειναι να περνεις και βιταμινη C για οσο το δυνατον καλυτερα αποτελεσματα.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό ven » Δευτ Φεβ 11, 2013 8:05 pm

orestis έγραψε:Για το κολλαγονο σε καψουλες διαβασα παντου οτι δεν απορροφατε απο τον οργανισμο. Μονο το ποσιμο κολλαγονο θεωρητε οτι εχει τα καλυτερα αποτελεσματα απορρόφησης. Αυτο που χρειαζεται ειναι να περνεις και βιταμινη C για οσο το δυνατον καλυτερα αποτελεσματα.

κατάλαβα, άρα παραμένουμε στα ακριβα προϊόντα.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό orestis » Δευτ Φεβ 11, 2013 8:11 pm

Ναι και αυτο ειναι το προβλημα, γιατι παρα ειναι ακριβα :-(
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό ven » Δευτ Φεβ 11, 2013 8:17 pm

orestis έγραψε:Ναι και αυτο ειναι το προβλημα, γιατι παρα ειναι ακριβα :-(

Πάντως με όλα αυτά τα προιόντα (συμπληρώματα / βιταμίνες) ποτέ δεν θα μάθεις αν έκαναν τίποτα. Εντάξει οι βιταμίνες σου δίνουν μια ευεξία και ένα σπιντάρισμα, αλλά τα μακροχρόνια αποτελέσματά τους δεν θα μάθεις ποτέ.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό NikosR » Δευτ Φεβ 11, 2013 8:25 pm

Αν δεν έχεις γενικότερα θέματα και το συγκεκριμενο δείχνει πως τώρα δε σε ενοχλεί, γιατι να συνεχίσεις? Ξαναρχιζεις αν σε ξαναπιάσει ή σε καμμιά 15αριά χρόνια..
Άβαταρ μέλους
NikosR

Δημοσίευσηαπό orestis » Δευτ Φεβ 11, 2013 8:31 pm

Εγω παντως καποια στιγμη , οταν ημουν αθηνα, και εκανα ολιστικη, επερνα πανω απο 20 χαπια την ημερα σε βιταμινες. Για αρκετο διαστημα.
Με ειχαν βοηθησει πολυ, και λυθηκαν και καποια θεματα μαζι με καποια αλλα ματζουνια που μου εδεινε, οπως το προβλημα με τις αμυγδαλες που ηταν τεραστιο και απο τοτε δεν με εχουν ξαναενοχλησει.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό ven » Δευτ Φεβ 11, 2013 8:37 pm

orestis έγραψε:Εγω παντως καποια στιγμη , οταν ημουν αθηνα, και εκανα ολιστικη, επερνα πανω απο 20 χαπια την ημερα σε βιταμινες. Για αρκετο διαστημα.
Με ειχαν βοηθησει πολυ, και λυθηκαν και καποια θεματα μαζι με καποια αλλα ματζουνια που μου εδεινε, οπως το προβλημα με τις αμυγδαλες που ηταν τεραστιο και απο τοτε δεν με εχουν ξαναενοχλησει.

Και εγώ έπαιρνα καπου 10 - 12 διαφορετικές βιταμίνες την μέρα, εκ των οποίων η μία ήταν η Super One, εντελώς κτήνος (http://www.hollandandbarrett.com/pages/ ... 612&cid=39). Και ένας φίλος μου γιατρός με πήρε στο κυνήγι, υπάρχει και ένα θέμα που το λένε υπερβιταμίνωση και μερικά σοβαρα θεματάκια που δημιουργούνται σε συκώτι και νεφρά.

Από ότι έμαθα μετά, τις βιταμίνες δεν κάνει να τις παίρνεις συνέχεια. Παίρνεις 6 μήνες, σταματάς 3 μήνες. Τέσπα, τίποτα δεν είναι τεκμηριωμένο στο θέμα, ούτε πόση είναι η ημερήσια δόση δεν γνωρίζουν.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό orestis » Δευτ Φεβ 11, 2013 8:54 pm

Ναι ρε συ, δεν λεω να ξεκινησεις και να περνεις αβερτα βιταμινες. Μιλαω παντα για θεραπεια για καποιο διαστημα και παντα κατω απο τον ελεγχο του γιατρου.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Κωνσταντίνος » Δευτ Φεβ 11, 2013 9:07 pm

άκου τώρα να δεις τί γίνεται.
Διατροφολόγος δεν είμαι, ούτε και ξέρω τί ζουμιά περιέχουν τα σκευάσματα που λες αλλά μπορώ να σου πω 2 βασικά πράματα.

1. το κολλαγόνο είναι πρωτεΐνη. Στόμαχος vs Πρωτεΐνη: 1-0. Ό,τι πρωτεΐνη περάσει από το στομάχι γίνεται σκόνη.
2. Ας υποθέσουμε ότι έχει τα δομικά πεπτίδια του κολλαγόνου διαλυμένα, στα οποία δε θα δράσει η πεψίνη και το HCl γιατί είναι πολύ μικρά. Και σου λέω εγώ...
α. ποιός λέει ότι τα δομικά αυτά πεπτίδια δεν τα έχεις ήδη στον οργανισμό σου σε αφθονία;
β. ποιός λέει ότι ο οργανισμός δε θα χρησιμοποιήσει αυτά τα πεπτίδια σε άλλα αμινοξέα και τελικά σε άλλες πρωτεΐνες και όχι σε κολλαγόνο (πράγμα που πιθανότατα θα συμβεί).

Μην ξοδεύεσαι. Φάε κανα φρούτο, και κανα ασπράδι αυγού μέσα μέσα, και ό,τι κολλαγόνο έχει σκοπό να φτιάξει ο οργανισμός, θα το φτιάξει. Δεν υπαρχει τρόπος να παρέμβεις.

ΥΓ Οι βιταμίνες δε δίνουν ενέργεια. Οι βιταμίνες δεν είναι διεγερτικές. Οι βιταμίνες δρουν σαν συνένζυμα για την κατάλυση διαφόρων αντιδράσεων στο σώμα. Μην τις παίρνετε αλόγιστα. Στον οργανισμό υπάρχει δυναμική ισορροπία.

ΥΓ
"Όποιος έχει γεννηθεί με φτερά στην πλάτη του, πρέπει να κάνει τα πάντα για να πετάξει"

For this message the author Κωνσταντίνος has received thanks: 2
maria2512(Τρί Φεβ 26, 2013 11:51 am), Thalia24(Πέμ Οκτ 03, 2013 2:26 pm)
Rating:11.11%

Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος

Cash on hand: 5,545.05
Has thanked: 104 times
Have thanks: 144 times

Δημοσίευσηαπό orestis » Δευτ Φεβ 11, 2013 10:14 pm

Βρε Κωνσταντινε να συμφωνησω μαζι σου , μιας και δεν ξερω και πολλα για το θεμα.
Ομως διαβαζοντας το "Στόμαχος vs Πρωτεΐνη: 1-0", μου γεννήθηκε η εξης απορεια.
Αν η πρωτεϊνη καταστρεφετε στο στομαχι, τοτε η πρωτεϊνες σε σκονη που περνουν οι αθλητες και γενικά οσοι γυμναζονται γιατι κανουν δουλεια?
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό NikosR » Δευτ Φεβ 11, 2013 10:26 pm

Εννοεί πως η πρωτείνη διασπάται στο στομαχι και δημιουργούνται αμινοξέα που επανασυντίθενται σε άλλες πρωτείνες που δημιουργεί ο οργανισμός σύμφωνα με γενετική κωδικοποίηση. Υπαρχουν πολλών ειδών πρωτείνες.
Τελευταία επεξεργασία από NikosR και Δευτ Φεβ 11, 2013 10:33 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

For this message the author NikosR has received thanks:
maria2512(Τρί Φεβ 26, 2013 11:52 am)
Rating:5.56%

Άβαταρ μέλους
NikosR

Δημοσίευσηαπό ven » Δευτ Φεβ 11, 2013 10:32 pm

orestis έγραψε:Βρε Κωνσταντινε να συμφωνησω μαζι σου , μιας και δεν ξερω και πολλα για το θεμα.
Αν η πρωτεϊνη καταστρεφετε στο στομαχι, τοτε η πρωτεϊνες σε σκονη που περνουν οι αθλητες και γενικά οσοι γυμναζονται γιατι κανουν δουλεια?

Επειδή είμαι αδυνατούλα, καποτε μου έγραφαν πρωτείνες για να παχύνω λιγάκι ή άντε για να έχω όγκο. Λοιπόν, επιπλέον θερμίδες είναι, δεν είναι τίποτα άλλο!

Σαν βιταμινομανής θα συμφωνήσω με τον Κων/νο. Ποτέ δεν θα μάθουμε αν μας έκαναν καλό οι βιταμίνες και αν τελικά μακροπρόθεσμα έκαναν κάτι. Δεν ξέρω τι οστεοπόρωση θα πάθαινα στα 50, και δεν ξέρω τι κατάφερα να μην πάθω επειδή τις έπαιρνα στα late 30.
Σε μένα πάντως φέρνουν ευεξία και σπιντάρω, μάλλον είναι Placebo η φάση, αλλά ακόμα και Placebo να είναι, την δουλειά μου την έκανα!
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό NikosR » Δευτ Φεβ 11, 2013 10:36 pm

ven έγραψε:Επειδή είμαι αδυνατούλα, καποτε μου έγραφαν πρωτείνες για να παχύνω λιγάκι ή άντε για να έχω όγκο. Λοιπόν, επιπλέον θερμίδες είναι, δεν είναι τίποτα άλλο!

[/quote]

Από όσο ξέρω, ενα ποσοστό των αμινοξέων που προκύπτουν από τη διάσπαση των πρωτεινλων καταλήγει μετα την να δημιουργήσει σάκχαρα (οι θερμίδες που λές) ενώ αλλο ποσοστό να δημιουργήσει πρωτείνες. Αρα δεν είναι απλώς θερμίδες και τίποτα άλλο. Ο όγκος που λές είναι μυική μάζα (πρωτείνες).
Τελευταία επεξεργασία από NikosR και Δευτ Φεβ 11, 2013 10:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
NikosR

Δημοσίευσηαπό orestis » Δευτ Φεβ 11, 2013 10:39 pm

ven έγραψε:
orestis έγραψε:Βρε Κωνσταντινε να συμφωνησω μαζι σου , μιας και δεν ξερω και πολλα για το θεμα.

Επειδή είμαι αδυνατούλα, καποτε μου έγραφαν πρωτείνες για να παχύνω λιγάκι ή άντε για να έχω όγκο. Λοιπόν, επιπλέον θερμίδες είναι, δεν είναι τίποτα άλλο!

Σαν βιταμινομανής θα συμφωνήσω με τον Κων/νο. Ποτέ δεν θα μάθουμε αν μας έκαναν καλό οι βιταμίνες και αν τελικά μακροπρόθεσμα έκαναν κάτι. Δεν ξέρω τι οστεοπόρωση θα πάθαινα στα 50, και δεν ξέρω τι κατάφερα να μην πάθω επειδή τις έπαιρνα στα late 30.
Σε μένα πάντως φέρνουν ευεξία και σπιντάρω, μάλλον είναι Placebo η φάση, αλλά ακόμα και Placebo να είναι, την δουλειά μου την έκανα!

Εγω που εκανα γυμναστηριο καποιο φεγγαρι(για πολυ λιγο μετα βαρεθηκα) και επερνα και πρωτεϊνη μαζι , χωρις να κανω καποια αλλη ιδιαιτερη διατροφη, πηρα ογκο με τη μια παντως.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό NikosR » Δευτ Φεβ 11, 2013 10:52 pm

Χωρίς να παίρνει πρωτείνες ο άνθρωπος πεθαίνει. Οταν λέμε παίρνω πρωτείνες προφανώς εννούμε 'έξτρα' πρωτείνες από όσες παιρνουμε από την τροφή. Ζωικοί μύες (κρέας), ψάρι, αυγό (ασπραδι) δίνουν τις ποιό εύκολα αφομοιώσιμες πρωτείνες.
Άβαταρ μέλους
NikosR

Δημοσίευσηαπό ven » Τρί Φεβ 12, 2013 12:28 am

NikosR έγραψε:
ven έγραψε:Επειδή είμαι αδυνατούλα, καποτε μου έγραφαν πρωτείνες για να παχύνω λιγάκι ή άντε για να έχω όγκο. Λοιπόν, επιπλέον θερμίδες είναι, δεν είναι τίποτα άλλο!

Από όσο ξέρω, ενα ποσοστό των αμινοξέων που προκύπτουν από τη διάσπαση των πρωτεινλων καταλήγει μετα την να δημιουργήσει σάκχαρα (οι θερμίδες που λές) ενώ αλλο ποσοστό να δημιουργήσει πρωτείνες. Αρα δεν είναι απλώς θερμίδες και τίποτα άλλο. Ο όγκος που λές είναι μυική μάζα (πρωτείνες).[/quote]

ότι και αν είναι, σε μένα δεν έκαναν και πολλά. Φούσκωσα, ξεφούσκωσα! Τσακ μπαμ η φάση, είπαμε είχα μεταβολισμό σαν τις καύσεις της ferrari, όλα τα έκανα καπνό! :lol:
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Κωνσταντίνος » Τρί Φεβ 12, 2013 1:15 am

Βιοχημεία βραδιάτικο... πως σας ήρθε...
Λοιπόν, τα λευκώματα ή αλλιώς πρωτεΐνες είναι σπουδαία τροφή για τον οργανισμό. Χωρίς αυτές δεν υπάρχει ζωή ενώ αντίστοιχα σημαντικές τροφές είναι οι υδατάνθρακες και τα λίπη. 1γρ πρωτεΐνης και 1γρ υδατανθράκων έχουν από 4kcal, ενώ το λίπος έχει 9.
Η λήψη πρωτεΐνων όπως πολύ σωστά είπε ο Νίκος διασπώνται αρχικά από το στομάχι και στη συνέχεια, και κυρίως, από τα παγκρεατικά ένζυμα στην αρχή του λεπτού εντέρου σε μικρότερα κομμάτια που λέγονται αμινοξέα. 8 από αυτά θεωρούνται αναγκαία γιατί δεν μπορεί να τα παράγει ο οργανισμός και πρέπει απαραίτητα να τα πάρουμε από τη διατροφή.
Τα λευκώματα χρησιμέυουν για τη σύνθεση των όλων λευκωμάτων του οργανισμού. 85% περίπου της στερεάς μάζας του οργανισμού είναι λευκώματα. Όπως τα πάντα πάνω σε αυτό τον πλανήτη έχουν και αυτά χρόνο ζωής και βεβαίως χρειάζονται αντικατάσταση. Επίσης χρησιμεύουν για την ανάπτυξη, τη σύνθεση ορμονών, ενζύμων κτλ κτλ κτλ πχ μυς, ινσουλίνη, αμυλάση, άντισώματα > είναι όλα πρωτείνες.
Επίσης, σε τυχόν υπογλυκαιμία ο οργανισμός, μέσω της νεογλυκογένεσης μετατρέπει τα αμινοξέα σε γλυκόζη.

Όσο για το γυμναστήριο. Κατά τη γυμναστική το στρες και η καταστροφή των μυών αναγκάζει το σώμα να αναπληρώσει και να ενισχύσει τη μυική μάζα, συνεπώς χρειάζεται πρωτεΐνη. Όταν λοιπόν, γυμνάζεσαι και παράλληλα τρως 2 κοτόπουλα, φυσικό είναι να γίνεις τούμπανο. όταν σταματήσεις τη γυμναστική, ο οργανισμός θεωρεί πως πέρασε η περίοδος που χρειαζόταν οι μυς, οπότε σταματά να τρέφει ένα μέρος τους για εξοικονόμηση ενέργειας.

ΥΓ Ορέστη, ξάπλωσε σε ύπτια θέση. αγκάλιασε το πόδι σου (λυγισμένο) με τα χέρια, και άρχισε να το φέρνεις σιγά σιγά προς την κοιλιά, μέχρι να φτάσει το γόνατο στο στήθος ή μέχρι να πονέσεις ή να ακούσεις ένα υπόκουφο κρακ.
Πες μου αν ακους κρακ.
"Όποιος έχει γεννηθεί με φτερά στην πλάτη του, πρέπει να κάνει τα πάντα για να πετάξει"

For this message the author Κωνσταντίνος has received thanks:
maria2512(Τρί Φεβ 26, 2013 11:53 am)

Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος

Δημοσίευσηαπό NikosR » Τρί Φεβ 12, 2013 7:27 am

Για να το γυρίσω στα σχετικά με το φόρουμ, ενω τα ζώα χρειάζονται να λαμβάνουν με την τροφή κάποια αμινοξέα έτοιμα γιατι δεν μπορούν να τα συνθετουν όλα όπως είπε ο Κωνσταντίνος (άρα χρειάζονται να τρώνε οργανική τροφή), τα φυτά συνθέτουν όλα τα αμινοξέα που χρειάζονται. Οταν λιπαίνουμε με διάφορα σκευάσματα αμινοξέων, υποτίθεται πως δίνουμε σε αδυναμα φυτά έτοιμα συστατικά για να τα βοηθήσουμε σε περίοδο στρες ή προβλήματος. 'Μασημένη τροφή' δηλαδή τους δίνουμε.
Άβαταρ μέλους
NikosR

Δημοσίευσηαπό orestis » Τρί Φεβ 12, 2013 1:20 pm

Κωνσταντινε κρακ εκανε συνεχεια το διαστημα πριν αρχισει να κλειδωνει τα βραδια. Ειχα μικροενοχλησεις, εως και ελαφρυ πονο, συνηθως οταν καθομουν αρκετη ωρα στο pc και δεν το πολυ κουνουσα, και εκανε κρακ με το παραμικρό. Μετα απο αυτη την περίοδο ηρθε το κλειδωμα κατα τη διαρκεια της νυχτας.
Εννοώ οτι εκανε κρακ και στο διαστημα της ημερας , χωρις να χρειαζετε να το λυγισω τοσο πολυ οσο αναφερεις πιο πανω.
Απο τη μερα που σταματησε να κλειδωνει σταματησαν και τα κρακ. Μεχρι στιγμης τουλαχιστον.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Κωνσταντίνος » Τρί Φεβ 12, 2013 4:05 pm

Συνεπώς Ορέστη, κάτι παίζει με τους πλάγιους συνδέσμους σου. Ώρα να δεις έναν ορθοπαιδικό.

For this message the author Κωνσταντίνος has received thanks:
maria2512(Τρί Φεβ 26, 2013 11:54 am)

Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος

Επόμενο

Επιστροφή στο Μπλα - Μπλα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy