Site Announcements

Καλέ, Μαρία, κάνε μπλουμ,
τα φλογισμένα νιάτα να δροσιστούν.
:mrgreen:

NEWS:

Τι είναι ο θερινός πολτός?

Δημοσίευσηαπό elektra » Παρ Απρ 10, 2009 10:38 pm

Τι είναι ο θερινός πολτός?
Μη βαράτε την άσχετη!
Άβαταρ μέλους
elektra

Cash on hand: 0.00
Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Δημοσίευσηαπό ven » Παρ Απρ 10, 2009 10:51 pm

elektra έγραψε:Τι είναι ο θερινός πολτός?
Μη βαράτε την άσχετη!

Ο θερινός πολτός είναι διυλισμένο παραφινικό λάδι. Το χρησιμοποιούμε για ψεκασμό των φυτών για την καταπολέμηση εντόμων, αφίδων κοκκοειδών και γενικά κάθε τέρατος που τα παρενοχλεί.

Κανονικά θα έπρεπε να έχω κάνει τον τελευταίο ψεκασμό με θερινό πολτό, αλλά που να βρω χρόνο :(
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Mood: Cool
Cash on hand: 1,000,030,558.15
Has thanked: 855 times
Have thanks: 2355 times

Δημοσίευσηαπό teoiro » Παρ Απρ 10, 2009 10:52 pm

Η βαση του θερινου πολτου ειναι το παραφινελαιο.....
Δεν πρεπει να ψεκαζουμε τα φυτα μας οταν η θερμοκρασια του περιβαλλοντος ειναι πανω απο 28 βαθμους.
Καταπολεμα τα κοκκοειδη,ακαρεα,αφιδες,λεπιδοπτερα........

για τα φαρμακα Ηλεκτρα,, απο οτι εχω ξερω ο olma γνωριζει παρα πολλα ,,οποτε αν εχεις ποιο πολλες αποριες σιγουρα θα σε βοηθησει.....
Άβαταρ μέλους
teoiro

Δημοσίευσηαπό elektra » Παρ Απρ 10, 2009 11:44 pm

Διάβασα την ενότητα: Καταπολέμηση ασθενειών με φυσικά μέσα
forum-f41.html
αλλά δεν βρήκα κάτι.

Olma,
μήπως πρέπει να το προσθέσεις? Σαν homework για το Σαββατοκύριακο :wink:
Άβαταρ μέλους
elektra

Δημοσίευσηαπό orestis » Σάβ Απρ 11, 2009 1:10 am

teoiro έγραψε:Η βαση του θερινου πολτου ειναι το παραφινελαιο.....
Δεν πρεπει να ψεκαζουμε τα φυτα μας οταν η θερμοκρασια του περιβαλλοντος ειναι πανω απο 28 βαθμους.
Καταπολεμα τα κοκκοειδη,ακαρεα,αφιδες,λεπιδοπτερα........

Θέλει αρκετή προσοχή πάντος. Εγώ χτες το απόγευμα ψέκασα τις περνέτια και μερικά νέα βλασταράκια τα έκαψε. Και υποτήθετε οτι ήταν στη σκιά και δεν είχε και πολύ υψηλή θερμοκρασία. Ευτυχώς δεν έκαψε πολλά.
Γενικός σε ευαίσθητα φυτά εμένα όλο και κάποια ζημειά μου κάνει πάντα.
Και τώρα έχουν πιάσει και οι αζαλέες μελίγκρα και το σκεύτομαι να τις ψεκάσω, γιατί είναι όλο νέα βλαστάρια.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Cash on hand: 7,458.00
Bank: 100,063,846.85
Has thanked: 68 times
Have thanks: 928 times
Medals: 1
Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό olma156 » Σάβ Απρ 11, 2009 9:22 am

elektra καλημερα,
δεν μπορει να δημοσιευτει ενα προγραμμα φυτοπροστασιας στα φυτα μας για ολους, αφου διαφερουν οι προσβολες/προβληματα απο περιοχη σε περιοχη, αλλο το κλιμα της Αθηνας και αλλο της Θεσσαλονικης, αλλα ακομη και στην Θεσ/νικη διαφορετικα προβληματα εχουν τα φυτα σε περιοχες Πανοραμα, αλλο στην Περαια ακομη και αλλο στην Λεωφ. Στρατου, αλλα και ακομη υπαρχουν διαφορες μεταξυ των διαφορετικων φυτων που εχουμε.

Πιστευω εκεινο που θα βοηθησει πολυ ειναι πρωτα να κατανοησουμε σε γενικες γραμμες την Φυτοπροστασια, γι αυτο ανεβαζω στην "Καταπολεμηση Ασθενειων" ενα topic σχετικα με την Φυτοπροστασια,
διαβασε το και πιστευω οτι θα σε βοηθησει.

Θα ειναι λαθος απο εμενα, να σου πω ψεκασε καθε 15ημερο ή μηνα με αυτην την συνταγη ή φυτοφαρμακο, ειδικα για προληπτικους λογους.

orestis καλημερα,
η συνιστομενη δοσολογια καθε φυτοφαρμακου ειναι για φυλλα φυτων κανονικα και οχι για φρεσκα/νεα φυλλα ή βλασταρακια, γι αυτο παντα να χρησιμοποιεις μικροτερες απο τις συνιστομενες δοσεις.

Γιαννης
Άβαταρ μέλους
olma156

Cash on hand: 65.00
Have thanks: 7 times

Δημοσίευσηαπό orestis » Σάβ Απρ 11, 2009 11:48 am

Γιάννη αυτό κάνω αλλά δεν έχω αποτέλεσμα. Τις περνέτια αναγκάστικα να τις ψεκάσω και δεύτερη φορά γιατί η πρώτη δεν έκανε τίποτα, και ο δέυτερος ψεκασμός ενω έφερε αποτέλεσμα έκανε και τη ζημιά.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΑΝΝΑ » Σάβ Απρ 11, 2009 1:31 pm

Δεν επιτρεπεται σε όλα τα φυτα ο θερινος πολτός.
Ορεστη τις περνετιες μου εγω δεν τις ψεκασα. Υποτιθεται οτι ειναι ανθεκτικα φυτα σε εντομολογικες προσβολες.
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΑΝΝΑ

Have thanks: 1 time

Δημοσίευσηαπό orestis » Σάβ Απρ 11, 2009 1:54 pm

ΜΑΡΙΑΝΝΑ έγραψε:Δεν επιτρεπεται σε όλα τα φυτα ο θερινος πολτός.
Ορεστη τις περνετιες μου εγω δεν τις ψεκασα. Υποτιθεται οτι ειναι ανθεκτικα φυτα σε εντομολογικες προσβολες.

Μαριάννα εμένα γέμισαν και οι 2 μελίγκρα. Και απ οτι βλέπω έχουν αρχίσει να γεμίζουν και άλλα φυτά. Στην Αθήνα δεν είχα ποτε πρόβλημα, εδω μάλλον ευνοεί το κλίμα.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό elektra » Σάβ Απρ 11, 2009 4:40 pm

olma156 έγραψε:elektra καλημερα,
δεν μπορει να δημοσιευτει ενα προγραμμα φυτοπροστασιας στα φυτα μας για ολους, αφου διαφερουν οι προσβολες/προβληματα απο περιοχη σε περιοχη, αλλο το κλιμα της Αθηνας και αλλο της Θεσσαλονικης, αλλα ακομη και στην Θεσ/νικη διαφορετικα προβληματα εχουν τα φυτα σε περιοχες Πανοραμα, αλλο στην Περαια ακομη και αλλο στην Λεωφ. Στρατου, αλλα και ακομη υπαρχουν διαφορες μεταξυ των διαφορετικων φυτων που εχουμε.

Πιστευω εκεινο που θα βοηθησει πολυ ειναι πρωτα να κατανοησουμε σε γενικες γραμμες την Φυτοπροστασια, γι αυτο ανεβαζω στην "Καταπολεμηση Ασθενειων" ενα topic σχετικα με την Φυτοπροστασια,
διαβασε το και πιστευω οτι θα σε βοηθησει.

Θα ειναι λαθος απο εμενα, να σου πω ψεκασε καθε 15ημερο ή μηνα με αυτην την συνταγη ή φυτοφαρμακο, ειδικα για προληπτικους λογους.

Γιάννη,
καλή σου μέρα!
Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά η υπόδειξη για συμπλήρωση της ενότητας με πληροφορίες για το θερινό πολτό, ήταν καθαρά για πληροφοριακούς λόγους.
Είμαι εξαιρετικά φειδωλή με κάθε είδους φάρμακο χημικό και βιολογικό και ποτέ δεν χρησιμοποιώ τίποτα, αν δεν υπάρχει απόλυτη ανάγκη.
Διάβασα και το κείμενο σου: ΦΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑ ΕΝΤΟΜΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΣΒΟΛΩΝ
topic-t911.html
και είναι εξαιρετικά κατατοπιστικό. Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη.
Αν σου είναι εύκολο, θα ήθελα να μας ενημερώσεις για το θερινό πολτό ... για να υπάρχει στη βιβλιοθήκη :wink:

Ηλέκτρα
Άβαταρ μέλους
elektra

Δημοσίευσηαπό olma156 » Σάβ Απρ 11, 2009 5:31 pm

Φιλε Ορεστη,
μηπως το φυτο ηταν αποτιστο ? μηπως ειναι φυτο με χνουδωτα φυλλα ? και σου εκαψε τα φυλλα?

Το φυτο πρεπει να ειναι καλα ποτισμενο 2 ημερες πριν, υπαρχουν πολλα φυτα επισης αυτα με χνουδωτα φυλλα καθως και το γιασεμι που τα πειραζει το λαδι.
Επισης ρολο παιζει εαν ειχες ψεκασει το φυτο με αλλο φυτοφαρμακο μεχρι ενα μηνα πριν.
Τελευταία επεξεργασία από olma156 και Σάβ Απρ 11, 2009 6:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό olma156 » Σάβ Απρ 11, 2009 5:50 pm

elektra,
Παλλια οταν χρησιμοποιουσα χημικα φυτοφαρμακα, χρησιμοποιουσα και θερινο πολτο με διαζυνολ (ενα πολυ ισχυρο δηλητηριο)
Ο θερινος πολτος αποτελειται πανω απο 97% παραφινελαιο και διαφορες προσκολλητικες ουσιες, καταπολεμα αυγα-προνυμφες εντομων (τετρανυχο-ακαρεα κλπ), δεν πρεπει να χρησιμοποιειται μερικες μερες πριν και μετα απο παγετο-υψηλες θερμοκρασιες-εντονης ξηρασιας καθως και υψηλης υγρασιας.
Πριν ψεκασουμε το φυτο πρεπει να εχει ποτιστει πολυ καλα πριν 2 ημερες (για να ανεβασει χυμους), ενα μηνα πριν και ενα μετα το ψεκασμα δεν πρεπει να ψεκασουμε με αλλο φυτοφαρμακο (και ειδικα με θειουχα).
Οσοι εχουν ενυδρειο, προσοχη ειναι πολυ τοξικο για τα ψαρια καθως και για αλλους υδροβιους οργανισμους.
Πολλα φυτα με χνουδωτα φυλλα δεν πρεπει να ψεκαζονται με θερινο πολτο, αλλα και αλλα φυτα ειναι ευαισθητα στο λαδι πχ γιασεμι κλπ γι αυτο μια δοκιμη πρωτα χρειαζεται και πιθανον να χρειαζεται μκροτερη δοση σε αυτην την περιπτωση.
Ψεκαζουμε πρωι πριν πεσει ο ηλιος πανω στα φυτα μας.
Δεν ξερω εαν πρεπει να μεταφερθει σε αλλη ενοτητα απο τους διαχειριστες, τα παραπανω.
Γιαννης
Άβαταρ μέλους
olma156

Δημοσίευσηαπό elektra » Σάβ Απρ 11, 2009 8:08 pm

Sorry Γιάννη!

Το όνομα με μπέρδεψε: " θερινός πολτός" .... και περίμενα συνταγή! :lol:
Οι άλλες που έγραψες έχουν ορυκτέλαιο, αυτή περίμενα να έχει παραφινέλαιο. Είπα από την αρχή ότι είμαι άσχετη :lol:

Βρήκα αυτά:
http://www.minagric.gr/Greek/data/%CE%9 ... %CE%9C.pdf
http://www.efthymiadis.gr/inst/redestos ... %20LTR.pdf
αφού έγραψες τα παραπάνω και κατάλαβα.
Ευχαριστώ πολύ!

Νομίζω ότι τα σχετικά με τον θερινό πολτό, πρέπει να μεταφερθούν.
Ηλέκτρα
Άβαταρ μέλους
elektra

Δημοσίευσηαπό orestis » Σάβ Απρ 11, 2009 8:16 pm

olma156 έγραψε:Φιλε Ορεστη,
μηπως το φυτο ηταν αποτιστο ? μηπως ειναι φυτο με χνουδωτα φυλλα ? και σου εκαψε τα φυλλα?

Το φυτο πρεπει να ειναι καλα ποτισμενο 2 ημερες πριν, υπαρχουν πολλα φυτα επισης αυτα με χνουδωτα φυλλα καθως και το γιασεμι που τα πειραζει το λαδι.
Επισης ρολο παιζει εαν ειχες ψεκασει το φυτο με αλλο φυτοφαρμακο μεχρι ενα μηνα πριν.

Γιάννη τα φυτά ήταν ποτισμένα μιας και είναι σε μικρά γλαστράκια ακόμα και τα ποτίζω κάθε μέρα , επίσεις δεν έχουν χνουδοτά φύλλα, αντιθέτος έχουν πολύ σκληρά. Το κάψημο δεν έγινε στα φύλλα αλλά σε μερικούς νέους βλαστούς , που κάηκαν σε ένα σημείο στη μέση περίπου.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό ven » Σάβ Απρ 11, 2009 8:30 pm

Ορέστη, έχω κάνει 2 ψεκάσματα με θερινό πολτό φέτος και αύριο μάλλον θα κάνω το τρίτο και θα είναι και το τελευταίο.
Μαζί με τον θερινό πολτό (1 κουτ. της σούπας σε 1 λίτρο νερό) πρόσθεσα και 1 cc Alert (ακαρεοκτόνο).

με αυτό το σκεύασμα ψέκασα τα πάντα, και όταν λέμε ψέκασα, τα έλουσα κανονικά.
Κανένα φυτό δεν έπαθε τίποτα. Επειδή έχω τη μανία να είναι τα φυτα μου ανάκατα και το ένα να φυτρώνει από τις ρίζες του άλλου, με θερινό πολτό εκτός από τις τριανταφυλλιές, ψεκάστηκαν και σπορόφυτα, και πανσέδες και οι πριμούλες, και οι φρέζιες και οι βιολέτες και η brugmasia και οι plumeria και η αρμπαρόριζα (που έχει χνουδωτά φύλλα) και λούστηκα και εγώ η ίδια.

Κανένα φυτό δεν έπαθε έγκαυμα, το ψεκασμα το έκανα απόγευμα, μόλις σταμάτησε να τα βλέπει ο ήλιος (πρωί δεν μπορώ να το κάνω γιατί τα κτυπάει ο ήλιος από το χάραμα).
Τα φυτά ήταν ποτισμένα καλά.

Δεν τα είχα ψεκάσει με τίποτα άλλο στο μεταξύ, και αύριο δεν θα ψεκάσω με θερινό πολτό τη μία τριανταφυλλιά γιατί πρόσφατα την ψέκασα με χαλκό για ένα μήκυτα.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό orestis » Σάβ Απρ 11, 2009 8:55 pm

Εγω βάζω πιο λίγο αλλα τη ζημιά την έκανε. Σημερα το απόγευμα που είχε και συννεφιά ψέκασα και τα υπόλοιπα, ελπίζω να μην έχω πρόβλημα. Πάντως και παλιότερα είχα πρόβλημα με κάποια φυτά που τα έκαιγε.
Άβαταρ μέλους
orestis
Επίτιμος Γκρινιάρης
Επίτιμος Γκρινιάρης

Ε.Γ. (1)

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Δευτ Μαρ 22, 2010 4:50 pm

Αυριο θα κατεβω κεντρο για κατι δουλειες και λεω να περασω μια γρηγορη απο Ευρυπιδου να παρω θερινο πολτο γιατι ο χειμωνας ηταν ηπιος και βρηκα πολυ περισσοτερα ζουζουνια παντου που επεζησαν του κρυου. Επειδη εχω και αλευρωδη (μερικα ειναι και στο σταδιο ασπρα μυγακια), κανει και γι αυτα ο πολτος ή χρειαζομαι κατι διαφορετικο;
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Cash on hand: 15.00
Have thanks: 9 times

Δημοσίευσηαπό ven » Δευτ Μαρ 22, 2010 5:54 pm

Ο θερινός βοηθάει αρκετά στα αλευρώδη (τουλάχιστον στην πρώτη φάση θα στείλει τα ακμαία και τα αυγά). Αν μετά από 10 μέρες δεις πάλι αλευρώδη θα χρειαστεί ψεκασμός με ειδικό εντομοκτόνο.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Δευτ Μαρ 22, 2010 6:40 pm

τωρα που σε βρηκα, για πες και κατι σε χαλκουχο για μυκητες να περασω μια και το χωμα σε 1-2 βδομαδες
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Δημοσίευσηαπό Ranja » Δευτ Μαρ 22, 2010 6:48 pm

Στο φυτώριο στην Εύβοια που βρέθηκα σ/κ, μου είπαν ότι θερινό πολτό μπορώ να αγοράσω μόνο από γεωπόνο, καθώς και ότι απαγορεύτκε. Ισχύει κάτι τέτοιο ή μου έλεγε χαζά ο τύπος???
Άβαταρ μέλους
Ranja

Cash on hand: 325.25
Bank: 1,322.70
Has thanked: 7 times

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Δευτ Μαρ 22, 2010 7:01 pm

οπα. θα μαθω αυριο (αν και στην Ευριπιδου σου δινουν οτι να ναι χωρις να ρωταν)
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Δημοσίευσηαπό ven » Δευτ Μαρ 22, 2010 7:05 pm

Ranja έγραψε:Στο φυτώριο στην Εύβοια που βρέθηκα σ/κ, μου είπαν ότι θερινό πολτό μπορώ να αγοράσω μόνο από γεωπόνο, καθώς και ότι απαγορεύτκε. Ισχύει κάτι τέτοιο ή μου έλεγε χαζά ο τύπος???

Ο τύπος σου έλεγε μπαρούφες. Ο θερινός πολτός δεν έχει απαγορευτεί. Συνήθως δεν πουλάνε φυτοφάρμακα τα φυτώρια, ίσως για αυτό να σου έλεγε άλλα για άλλα.
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό ven » Δευτ Μαρ 22, 2010 7:07 pm

Basscadet έγραψε:τωρα που σε βρηκα, για πες και κατι σε χαλκουχο για μυκητες να περασω μια και το χωμα σε 1-2 βδομαδες

Χαλκούχο για το χώμα? Το χαλκούχο που χρησιμοποιώ είναι για ψεκασμούς φυλλώματος - κορμού.
Είναι το Mancozeb μπλέ (δραστική mancothane)
Άβαταρ μέλους
ven
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Basscadet » Δευτ Μαρ 22, 2010 7:11 pm

aha. α οκ, ελεγα μηπως υπηρχε κατι σε διασυστηματικο. Mancozeb λοιπον και βλεπουμε.
Άβαταρ μέλους
Basscadet

Δημοσίευσηαπό Ranja » Δευτ Μαρ 22, 2010 7:13 pm

Χα! Μου προξένευε ο φυτωριούχος ένα λίπασμα Mancobez. Τελικά πήρα ένα οργανικό, το Humosel (δραστική ουσία χουμικό οξύ) για να βάλω και στη ροδακινιά μου.
Άβαταρ μέλους
Ranja

Cash on hand: 325.25
Bank: 1,322.70
Has thanked: 7 times

Επόμενο

Επιστροφή στο Καταπολέμηση ασθενειών με φυσικά μέσα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Ads Free Forum Hosting | APAC Free Forum Listing | EUROPE Free Forum Listing | USA Free Forum Listing | Terms of Service | Privacy